Çoğu İnsan onlara sahip ve onları kimse sevmiyor. Dermatologlar tarafından stria olarak bilinen çatlak izleri, cildinizin hızla genişlemeyi karşılayamaması sonucu oluşmaktadır. İlk oluşumunda kırmızımsı veya mor renkte kendini belli eden bu çizgiler zamanla soluk bir renk almasına rağmen asla tamamen kaybolmamaktadır.

Peki neden çatlaklar oluşuyor? Cildimiz elastin ve kolajen proteinler sayesinde yumuşak kalır ve esnekliğini korur, ancak ergenlik, hamilelik, ani kilo verme ve hormonal dengesizliklerin oluştuğu dönemlerde aşırı gerildiğinde cildinizin dermiş tabakasında bu gerginlik işaretleri oluşmaya başlar. Kadınlarda bu duruma daha yatkın olmasına rağmen erkeklerde de bu durum gözlenmektedir. Bu durumun oluşması genetik olarak yatkın olmasına bağlı olmakla birlikte maalesef bunları tamamen engelleyecek bir yol yoktur. Losyonlar ve kremler bu durumda etkisiz kalmaktadır.

İyi haber ise doğru beslenme ile cildinizin bu elastisitesini koruyabilir ve çatlakların oluşmasını önleyebilirsiniz. Aslında bu beslenme biçimi genel sağlığınızıda olumlu etkileyecektir.

Kollajen üretimini artıran gıdalar tüketin: Kolajen oluşumuna katkıda bulunan vitaminler C, B ve E vitaminleridir. Bu vitaminleri içeren besinleri tüketimi kolajen üretiminizi olumlu yönde etkileyecek ve cildinizin sağlığını korumaya yardım edecektir. Peki hangi gıdalar içermektedir bu vitaminleri. Bu gıdalar arasında narenciye, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve tohumlu besinler bulunmaktadır.

Bol bol egzersiz yapın: Düzenli spor ve fiziksel aktiviteler kan dolaşımını hızlandırır, cildinizin esnekliğini artırır. Yapılan bir araştırmaya göre düzenli bir egzersiz yaşlanma etkilerini bile yavaşlatmaktadır.

Yeterli miktarda su tüketin: Cildinizi güçlendirmek ve yenilemek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biriside bol miktarda su tüketmektir. Günlük su ihtiyacınızın karşılanması bağışıklık sisteminizi güçlendirip, sindirim sisteminizin sağlığınızı korur. Yalnız aşırıya kaçmamakta fayda var.Bununla birlikte yapılan heycan verici bir araştırmada soğan özünün ve insan vücudunda doğal olarak bulunan hiyalüronik asidin karışmasının bu olumlu etkiler gösterdiği gözlemlenmiştir.

Son olarak unutulmaması gereken en önemli nokta bu çatlak çizgilerinizin asla sihirli bir şekilde birden ortadan kaybolmayacak olmasıdır. Vücudunuz sizin yaşan boyu sahip olduğunuz bir aracınızdır ve zaman geçtikçe yaşadığınız deneyimlerden gittiğiniz yerlerden sevdiğiniz insanlardan çeşitli anıtsal izler bırakır. Bazı kadınlar hamilelik çatlaklarının annelik rozeti olduğunu ve çocukları için feda ettikleri bir sembol olarak değerlendirirler. Ve unutmayın ki esas olan ise içerde olan güzelliktir.