İçerisinde bulunduğumuz derimiz çok şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Derimizin birçok görevi vardır, organlarımızı korur, üşüdüğümüzde bizi ısıtmaya çalışır, sıcaklarda ise serinletmek için elinden geleni yapar doğrusu. Ancak cildinizi güneşin UV ışınlarından korumak dışında onunla ilgili gerçekten neler biliyorsunuz? Vücudumuzun en büyük organıyla ilgili şaşırtıcı gerçekleri sizler için derledik:

Cilt Hakkında İlginç Bilgiler

En büyük organımız: Cildimiz vücudumuzun en büyük organı olup 2 metrekarelik bir yüzey alanına sahiptir. ( Vücuttaki ikinci en büyük organ karaciğerdir.)
Vücudumuzdaki deri tabakası her yerde aynı kalınlığa sahip değildir: Mesela en ince deri tabakası 0.05 mm ile göz kapaklarımızda bulunmaktadır. En kalın derimiz ise 1.5 mm ile ayak tabanları ile avuç içlerindedir.
Hafife alınmayacak bir ağırlığı var: Vücut ağırlığımızın %16’sını derimiz oluşturmaktadır.
Cildimiz sadece bir katmandan ibaret değildir: Derinin üç katmanı vardır; Empidermis, dermis ve hipodermistir. Hipodermis en içteki katmandır ve yağ-kolajen hücrelerinden oluşur. Dermis orta tabakadır ve derimizin %90’ını oluşturur. Epidermis ise en dış katmandır, vücut ve çevre arasında koruyucu bir bariyer görevi görür.
Her dakika deri hücrelerimizi kaybediyoruz! : Evet yanlış okumadınız dakikada ortalama 30000 ile 40000 arası deri hücresini kaybediyoruz.
Vücut sıcaklığımızın korunmasına yardımcı olur: Vücudumuz aşırı ısındığı zamanlarda kan damarları genişleyerek fazla sıcaklığın deri yoluyla aktarımı sağlanır. Vücut ısımız düştüğünde ise damarlar daralarak ısı kaybı önlenir.
Doğduğunuzda cildiniz daha farklıydı: Sağlıklı bir yeni doğan bebeğin derisi kırmızı veya morumsu renkte elleri ve ayakları ise mavi renktedir.

Akneli Ciltler ve Bebek Derisi

Akne herkesin ortak sorunu: İnsanların %85’inden fazlası hayatında bir kez bu sorunla karşılaşmaktadır.
Yaralar dermiş tabakasındaki hasarlar sonucu oluşur: Yaralarda oluşan kolajenler normal deri kolajenlerinden farklıdır. Cilt hücreleri öldüğünde yerine bir yenisi gelerek oradaki eksikliği tamamlar, fakat yaralardaki kolajen hücrelerde bu gerçekleşmez. Bu nedenle yara dokusu üzerinde saçlar çıkmamaktadır.
Uyuma şekliniz cildinizi etkilemektedir: Yüzünüzü yastığa gömerek uyumanız kırışıkların oluşmasına neden olabilmektedir.
Bebeğin derisi vernix adı verilen bir madde ile kaplıdır: Vernix fetüsün cildini rahimde koruyan bir film gibidir. Genellikle bebeğin ilk banyosu ile yıkanarak akıp gitmektedir.