Cilt Lekeleri İçin Doğal Maske Tarifleri

Cilt lekeleri güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktan, akne ve sivilceleri yanlış şekilde sıkmaktan veya yanlış cilt bakım ürünleri kullanmaktan meydana geliyor olabilir. Cilt lekelerinin en büyük sorunu daha fazla kapatıcı, fondöten gibi kimyasal ürünlere ihtiyaç duyulmasıdır. Sizde doğal cildinizi gözler önüne sermek ve ekstra olarak kapatıcı ürünlerden kurtulmak istiyorsanız, cilt lekelerinizin görünümünü biraz olsun açabilirsiniz. Bunun için evde uygulayacağınız doğal maske tariflerinden bahsettik. Keyifli okumalar…

Cilt lekeleri için doğal maske tarifleri

Cilt lekelerini geçiren içeriklerin başında asidik ürünler yer alıyor. Fakat uyarmamız gerekiyor ki bu asidik ürünler bazı ciltlerde reaksiyona neden olup kaşıntı ve alerji yapabilir. Bunun için cildinizin herhangi bir reaksiyon gösterip göstermediğini ürünü bileğinizin iç kısmında deneyerek test edebilir ve sonucuna bakabilirsiniz. Cilt lekeleri için doğal maske yaparken ihtiyacınız olan bir miktar bal ve biraz limon suyu olacak. Bildiğiniz gibi bal cildi nemlendiren cildin elastikiyetini arttıran ve en önemlisi alerjik, hassas ciltlerin bile uygulayabileceği doğal bir içeriktir. Balın içerisine ekleyeceğiniz limon ile birlikte cilt lekelerinin görünümü açılacaktır. Limonu cildinize direk uygulamaktan kaçının. Bal tarzı yumuşatıcı ürünler ile limon cildinize daha az zarar verecektir. Limonun asidik etkisi yardımı ile zamanla cilt lekelerinde açılmalar gözlemleyeceksiniz. Bu maskeyi haftada birden fazla uygulamanızı önermiyoruz.

Salatalık maskesi

Bildiğiniz gibi birçok cilt bakım ve güzellik uzmanının önerdiği doğal içeriklerden biri de salatalık ile cilt bakımı yapmaktır. Salatalık antioksidan, antialerjik ve antibakteriyel etkisi yardımı ile cildinize temizlik, berraklık ve canlılık katacaktır. Salatalık dilimlerini cildinize yerleştirdiğinizde veya salatalık kabukları ile cildinizi sildiğinizde 5-6 dakika bekleterek durulayın. Bu cildinizin sıkılaşmasını, gözeneklerinizin küçülmesini ve cilt lekelerinizin açılmasını sağlayacak. Bu tarifi her iki günde bir deneyerek cilt lekelerinizin açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Keza elma kabuklarını da cildinizin üzerinde gezdirerek doğal bir cilt bakım etkisi yaratabilirsiniz. Elmanın içerdiği antioksidan maddeler sayesinde cildiniz detoks etkisi yaratacak ve özellikle siyah noktalar başta olmak üzere cilt kusurlarını ortadan kaldırarak zamanla leke görünümünü açacaktır.