Cilt Lekeleri Nasıl Gizlenir?

Yaz aylarında sıklıkla artan cilt lekeleri çoğu zaman canınızı sıkabilir.. Cilt lekelerinden kurtulmanın ilk yolu elbette herhangi bir dermatoloğa giderek cilt lekelerinin oluşum nedenini araştırmak ve soruna yönelik çözüm odaklı ürünler kullanmaktan geçiyor! Fakat bu kadar zamanınız yok ise herhangi bir davete katılacak, özel bir yere gidecekseniz ve cilt lekelerini kapatmak istiyorsanız o halde makyaj hilesine başvurabilirsiniz. Yazımızda makyaj yöntemi ile cilt lekelerini kapatmanın farklı yollarından bahsedeceğiz keyifli okumalar..

Cilt Lekesi Makyaj İle Nasıl Kapatılır?

Cilt lekelerinden kurtulmanın ilk yolu cilt lekelerinin rengini belirlemektir. Kahverengi lekelere sahipseniz daha çok mor tabanlı corrector yani renk düzenleyiciler ile cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz. Cilt lekelerinden kurtulmak için cilt makyajına başlamadan önce corrector paletlerinden faydalanabilirsiniz. Corrector paletleri kapatıcı özelliktedir. Fakat herhangi bir kapatıcıdan corrector paletlerini ayıran en temel özellik renklerin nötrlemeye yönelik olmasıdır. Kahverengi lekelerin donuk görünümünü alacak olan renk mordur. Mor renk ile üzerinden geçtiğiniz kahverengi lekelerinizin sabitlenmesi için bir süre bekleyin, ardından üzerinden daha kapatıcı bir fondöten yardımı ile geçerek cilt renginizi düzenleyebilirsiniz.

Eğer kırmızı lekeleriniz var ise renk paletinin karşısında kırmızının nötrleyicisi olarak yeşil bulunuyor. Yani corrector, renk düzenleyici paletinden yeşil rengi kullanmanız gerekecek. Kırmızı renklerinizin üzerinde parmağınızla ısıttığınız yeşil tonda kapatıcıyı uygulayın. Bastır çek hareketler ile tampon yaparak uyguladığınız kapatıcınızı dağıtmamak için üzerine makyaj süngeri ile uygulama yapabilirsiniz. Fakat unutmayın her hareketiniz bastır çek şeklinde olmalıdır, sağa sola çektirdinizde renk dağılacak ve alttaki cilt lekeniz görünecektir.

Cilt lekelerinin biraz daha mor tabanlı ise o halde somon rengi kapatıcılardanda faydalanabilirsiniz. Renk tablosunda mor rengin karşısında pembe bulunacağından dolayı mor rengin nötrleyicisi somon tonlarıdır. Bu yüzden renk düzenleyici paletinizin içerisinden somon tonlarını tercih ederek yine parmaklarınız ile uyguladıktan sonra üzerine kapatıcı uygulayarak eşitlenmiş bir cilt görüntüsüne ulaşabilirsiniz.

En kapatıcı fondöten bile cilt lekelerini kapatmaya yetmeyecektir. Çünkü corrector paleti ile renkleri düzenlemediğiniz sürece alttan tüm cilt lekelerinizin rengi görünecektir. Bu yüzden kapatıcı bir fondöten kullanmadan önce mutlaka renkleri düzenleyerek nötrlemeyi etmeyi ihmal etmeyin, bu şekilde daha sağlıklı daha pürüzsüz bir cilt görünümü elde edeceksiniz.