Gerek doğum lekeleri, gerek güneş lekeleri, gerekse doğuştan gelen çiller kimi zaman can sıkıcı olabiliyor.. Leke tedavilerini araştırırken yazımızda denk geldiyseniz doğru yerdesiniz! Yazımızda birden fazla leke tedavisi yöntemine diyeceğiz keyifli okumalar..

Leke tedavisinden önce dikkat etmeniz gereken bir konu var. Mevcut lekelerin izlerini silmeden önce yeni lekelerin oluşmaması için mutlaka yaz kış demeden güneş koruyucu kremler kullanmamız gerektiğini hatırlatarak başlayalım yazımıza. Uzmanlara göre 50 faktörün altında güneş koruması özellikle yazın kullanılmamalı.. Kışın atladığımız bir nokta olsa da güneş ışınları hala cildimizi rahatsız etmeye devam ediyor. O yüzden düşük faktörlü de olsa kışın da güneş koruyucu ürünler kullanmanızda fayda var.

Leke tedavisinde bilinen en etkili yöntemlerden biri lazer tedavisi. Lazer tedavisi özellikle koyu pigmentli lekelerin rengini açmak için kullanılır. Buna doğum lekesi ve güneş lekeleri de dahildir. Çiller için bu yöntem çok fazla tercih edilmez. Daha büyük kapsamlı ve pigmentli lekelerde sonuç daha verimli olacaktır. Cilt yapınıza, hassasiyetinize uygun lazer tedavisi için mutlaka bir uzmanla görüşerek doğru tekniğe karar vermelisiniz. Ayrıca lazer tedavisi tek seansta değil en az 6-7 seans sonrası etkisini gösterecektir.

Leke açıcı kremler de bir diğer tedavi yöntemi. Düzenli olarak kullanılan leke açıcı kremler de lekelerin rengini bir nebze açıyor fakat çilleri ve doğum lekelerini asla gidermiyor. Bu konuda bilinçli olmanızda fayda var çünkü leke giderici kremlerin birçoğunun içinde zararlı kimyasallar da bulunuyor. Bu yüzden leke giderici kremleri içeriklerini mutlaka okuyun ve yüzünüzün küçük bir yerinde de olsa test ederek uygulayın.