Cilt Rengine Göre Parfüm Seçme Rehberi

 

Her cildin parfüm ihtiyacı farklıdır. Kimi zaman birinde kokladığınız kokunun kendi teninizde o kadar da kalıcı olmadığını veya daha farklı notaları yansıttığını farketmişsinizdir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de şüphesiz cilt renginizin farklı olmasıdır. Esmerler, kumrallar, sarışınlar hatta yağlı veya kuru ciltler. Her cildin parfüm ihtiyacı dolayısıyla parfümün kalıcılığı bambaşka olacaktır. Yazımızda doğru parfümü seçmeniz adına cilt renginize en uygun notalardan ve parfümün kalıcı olması adına nasıl bir uygulama yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Beyaz tenler için parfüm seçimi nasıl olmalıdır?

Beyaz tenlerin en çok tercih ettiği notaların başında turunçgiller, meyve notaları yer almaktadır. Bahara yakışan kokuların başında ise mutlaka turunçgil, hafif meyveli notalar ve çiçeksi notalar yer almaktadır. Yani beyaz tenlilerin parfüm tercihi biraz daha bahara uygun olmalıdır. Eğer Bahara uygun parfümü biraz daha kış parfümü veya gece parfümü olarak kullanmak istiyorsanız içerisinde bergamot eklenmiş notaya sahip olan parfümleri tercih edebilirsiniz.

Kumrallar ve esmerler için parfüm tercihi nasıl olmalıdır?

Kumral ve esmer tenler genellikle parfümlerin kalıcılığında en başarılı parfümleri tercih ederler. İçerisinde amber ve misk bulunan parfümler kumral ve esmer tenlere harika şekilde uyum sağlar. Hafif meyveli ve şifreli kokular tercih etmek istiyorsanız içerisinde elma, ylang ylang notaları bulunan parfümleri tercih edebilirsiniz.

 

Parfümlerin kalıcılığı nasıl arttırılır?

Parfümleri nasıl sıktığınız ve nasıl kullandığınızda kalıcılığı hakkında bilgi veriyor. Parfümleri kan akışının fazla olduğu yerlere sıkmanız kalıcılığını arttıracaktır. Örneğin el bileklerinin içi, kulağın arkası, diz kapaklarının arkası veya dirseklerin iç kısmı gibi. Bu bölgelerde kan akışı daha hızlı olduğundan dolayı ısınan parfüm çevreye daha fazla yayılacaktır. Ayrıca parfümünüz daha kalıcı olacaktır. Parfümü uygularken direkt duştan çıktıktan sonra uygulamak teninizde herhangi bir koku bulunmadığından dolayı kalıcı kokunuzu teninize hapsetmeye yardımcı olur. Ayrıca parfümlerin kofrelerinin içerisinde bulunan vücut losyonları, koltuk altı rolonları gibi ürünleri takım şeklinde kullanmakta parfümlerin kalıcılığını arttırır.

 

Parfümler nasıl saklanmalı?

Parfümler asla direkt güneş ışığına maruz kalacak şekilde, aşırı sıcak ve nemli ortamlarda saklanmalıdır. Bunun yerine bir kutunun içerisinde bir dolabın içerisinde serin ve güneş görmeyen yerde saklanmalıdır.

 

Sahte parfümleri nasıl anlarız?

Sahte parfümleri anlamak için parfümlerin şişesinin alt kısmında bulunan kodu internette aratmanız yeterli olacaktır.