Cilt Tonuna Uygun Allık Renkleri

Allık makyajın olmazsa olmazlarından! Çünkü cildi bir anda canlandıran, sizi olduğunuzdan daha genç ve dinamik gösteren mucize bir bir özelliği var. Peki her allık her ten rengine uygun mu? Kimi zaman bazı allık renklerinin bazı tenlerde parladığını ve ışıl ışıl göründüğünü fark etmişsinizdir. Öyle ki bazen siz de kendinize uyguladığınız bir allık rengini daha fazla beğenirken aynı ton kimilerine de hiç yakışmaz..

Bunun nedeni cilt alt tonundan kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle cilt alt tonunuza karar verelim. Cildiniz sarı sıcak ve buğday renkli mi yoksa beyaz pembe renkli mi? Buna damarlarınıza bakarak karar verebilirsiniz. El bileğinizdeki damarlar yeşile çalıyorsa sıcak tonlusunuz, maviye çalıyorsa soğuk tonlusunuz. Her ikisini birden görüyorsanız nötr tonlusunuz anlamına geliyor.. Şimdi gelelim sizin teninize en uygun allık rengini seçmeye;

Pembe alt tonlu beyaz tenliler özellikle toz pembe, mercan tonları, coral tonlar ve içinde hafif turunculuk bulunduran açık şeftali tonlarını çok güzel taşırlar.

Açık,orta buğday tenler; Buğday tenliler içerisinde sıcaklık bulunan kiremitleri, kızılları, bronz kahveleri harika taşırlar. Özellikle cilt alt tonları sarı olduğundan dolayı buğday tenlerde bu tonlar oldukça doğal duracaktır ve kontür etkisi yaratacaktır.

Esmer tenler; esmer tenler için içerisinde yoğun kızıllık, turunculuk, kahverengilik bulunan top allık tarzı allıklar çok yakışacaktır. Esmerlerin tercih etmemesi gereken allık renklerinin başında daha soft, nötr ve açık tonlar geliyor. Özellikle pembe tonlar esmeri olduğundan daha soluk gösterecektir. Bunun yerine içerisinde kahvelik ve kızıllık bulunan koyu yoğun allık renkleri tercih edebilirsiniz.

Allık renklerinden bahsettik fakat bitmedi. Allık renkleri gibi allık çeşitleri de oldukça farklıdır, cilt tipine göre değişkenlik gösterir. Bunlardan bazıları likit allıklar, mürekkep denilen sıvı formda allıklar, jel allıklar, krem allıklar toz allıklar, terracota allıklar ve top allıklardır..

Her birinin her makyajın üzerine uygulanma şekilleri farklıdır. Fakat genel anlamda ıslak, pudra ürünler kullanılmamış kremsi ürünlerin kullanıldığı tenn makyajlarının üzerine krem ve likit allıklar, toz ürünlerin uygulandığı ten makyajların üzerine top, terracota, bronz allık türleri uygulanabilir.