Çocuğunuza Sütü Sevdirmenin Pratik Yolları

Artık hepimiz süt ürünlerinin vücudumuz için ne kadar elzem ve önemli gıdalar olduğunu biliyoruz.. Özellikle süt çocukların kemik gelişiminde ve immün sistemlerinin sağlığı için oldukça önemli bir gıdadır. Fakat her çocuk süt ürünlerini severek tüketmeyebiliyor.. Hatta çoğu çocuk süte karşı ekstra bir hassasiyet göstererek laktoz alımını neredeyse sıfıra indirebiliyor.. Bu da hem kemik gelişimi, hem bağırsak sağlığı açısından ileride ciddi sorunlara neden olabiliyor.. Çocuğunuz sütü tüketmemekte ısrarcıysa o halde siz de farklı yöntemler ile süt alımını destekleyebilirsiniz.. Yazımızda çocuğunuza bu gıdayı sevdirmeniz için bazı pratik yöntemlerden bahsettik keyifli okumalar..

Çocuğunuza sütü sevdirmenin akla gelen en pratik yolu elbette meyveli bir karışımı hazırlamaktır.. Fakat piyasada satılan, içeriğinde bin bir katkı maddesi buluna meyveli ürünlerden bahsetmiyoruz! Organik olarak içeriğinin temizliğinden emin olduğunuz şekilde en güzel ev ortamında hazırlamaktır. Herhangi bir mevsim meyvesini tercih edebilirsiniz. Bunun için çocuğunuzun sevdiği renkli bir meyveyi örneğin çileği sütün içerisine karıştırarak meyveli hale getirebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun süt tüketmesine yardımcı olabilirsiniz..

Süt tüketimi kalp, sinir kas hücrelerinin sağlığı açısından oldukça önemli olduğu gibi çocuklar üzerinde gelişim açısından da büyük önem taşır. Kalsiyum deposu olan bu gıdayı tüketmenin ikinci yolu ise çorbaların içeriğine eklemektir. Örneğin mantar çorbası yaparak çocuğunuzun tüketimine fayda sağlayabilirsiniz. Krema yerine bol sütlü bir mantar çorbası veya bir yayla çorbasının içerisine koyduğunuz süt ile çocuğunuz farkında olmadan kalsiyum ihtiyacını karşılayacak ve böylece Siz de çocuğunuza bu gıdayı tükettirmek için uzun saatler uğraşmamış olacaksınız.

Diğer en etkili yöntemlerden biri de bu gıda ile hazırlanan tatlılardır. Ev yapımı bir puding ile çocuğunuza kalsiyum deposu olan sağlıklı bir tatlı yedirebilirsiniz. Fakat piyasada satılan, içerisinde bolca katkı maddesi bulunan pudinglerden bahsetmiyoruz elbette.. Fayda sağlamaktan ziyade zarar veren gıdalardan uzak durmalısınız.. Evde pirinç tozu veya kıvam arttırıcı diğer malzemeler örneğin un gibi kuru gıdalar ile kakaoyu birleştirerek kendi pudinginizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Önemli olan içeriği temiz bir tatlı hazırlamak!