Çocuğunuzun Evcil Hayvan İle Büyümesinin Artıları

Birçoğumuz çocuklarımız dünyaya geldiğinde hayvan sevgisimizi içimize atıp, hayvanları evimizden uzaklaştırmayı tercih ediyoruz.. Fakat hayvanlar ile büyüyen çocukların aslında çok daha sağlıklı, sorumluluk sahibi ve arkadaş canlısı olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlar evcil hayvanlarla büyüyen çocukların gelişiminin daha iyi olduğunu ve daha dışa dönük olduğunu savunuyorlar. İşte çocuğunuzun evcil hayvan ile büyümesinin artıları;

Evcil hayvan eşittir sorumluluk anlamına gelmektedir.. Yani evcil hayvan ile büyüyen çocuklar kedisinin, köpeğininin, kuşunun, balığının veya diğer evcil hayvanlarının bakımından sorumlu olduğunda daha özgüvenli bireyler haline gelirler.. Evcil hayvanların gezdirilmesi, temizliği ve diğer sorumluluklarını üstlenen çocuk aslında sorumluluk bilinci daha gelişmiş olarak yetişmeye başlar. Kendilerine ait bir canlının hayati önem taşıyan bakım işlerin üstlendiklerinde hem kendilerine olan özgüvenleri artar hem de ileriye yönelik sorumluluk bilinci üstlenmiş olurlar..

Evcil hayvanlarla büyüyen çocukların bir diğer artısı ise daha özgüvenli ve sosyal olmalarıdır..

Evcil hayvanların sorumluluğunu üstlenen ve her türlü bakımdan ona yardımcı olan çocuk kendini bir birey gibi hisseder ve toplum içinde yerinin olduğuna ikna olur. Böylece her işi başarabileceğine, bir canlının sorumluluğunu alabileceğine inanan çocuğun özgüveni artar, daha sosyal ilişkiler kurmaya başlar..

Sosyal, dışa dönük ve arkadaş çevresi geniş bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey ona bir evcil hayvan almaktır. Evcil hayvan ile birlikte büyüyen çocuklar daha dışa dönük, doğa dostu ve her ortama uyum sağlayan nitelikte olurlar..