Hiçbirimiz dünyaya mükemmel bir anne ve baba olarak gelmiyoruz elbette.. Gelmemiz de mümkün değil zaten, bu bizim ilk deneyimimiz.. Anne ve babalığa ilk adım atış serüvenimiz aslında.. İçinizdeki endişe ve korkuyu yenmek için kulağa  klişe gibi gelse de yapmanız gereken şey büyüklerimizden yani anne ve babalığı tecrübe etmiş kişilerden öğütler dinlemek. Kulağa biraz sıkıcı gelse de bu ilk başvurmanız gereken ve çocuk yetiştirirken çok işinize yarayacak bir yöntem. Yine de her şeye rağmen anne ve babalarımız da hata yapabilir. İşte bilinen ve en sık yapılan çocuk yetiştirme hatalarından bazıları;

İyi Bir Rol Model Olamamak

Evet konuya başlarken dediğimiz gibi bizler mükemmel değiliz. Fakat çocuğunuza yalan söylememesi gerektiğini öğütlerken siz yalan söylüyorsanız ve çocuğunuz buna şahit oluyorsa inandırıcılığınız ne kadar ciddi olacak bir düşünün.. ona öğütlediğiniz şeyleri hayat görüşü haline getirip sizde uygulamalısınız ki çocuğunuz neyin doğru neyin yanlış olduğunu objektif bir şekilde gözlemleyebilsin. Bu çocuğunuz ve kendiniz için yapacağınız en büyük iyiliklerden en önemlisi aslında.

Yasak Tatlı Gelir

Klişe ama gerçek, biz insanlar böyle değil miyiz? Yasaklanan şeyleri daha çok arzularız ve daha çok merak ederiz. Bir de çocukları düşünsenize.. Sürekli konulan yasaklar onların merak duygusunu cezbeder ve yaptıklarında ortaya nasıl bir sonuç çıkacağını merak ederler. Bunlar bazen masum hatalar bazen ise çocuğunuzun psikolojisini etkileyecek hatalar olabilir. Siz bir şeyleri yasaklamak yerine onun neden yanlış olduğunu anlatırsanız ve hatta bazı şeyleri onunla deneyimlerseniz çocuğunuz size daha çok güveneceği gibi kendi özgüveni de artacaktır. Özgüvenli bir çocuk ta ilerde daha sağlam bir gelecek kuracaktır.