Cosplay Nedir?

Özellikle uzak doğu ülkelerinde oldukça popüler ve revaçta olan cosplay kültürünü sizlerle buluşturalım istedik. İşte cosplay teriminin genel olarak anlamı ve cosplay modasının olmazsa olmazları;

Cosplay kelime anlamıyla ”beğendiğiniz, popüler olan bir ünlüyü, oyuncuyu, çizgi film karakterini, hatta film karakterini başlı başına taklit etmek, canlandırmak anlamına gelmektedir”.. Costume ve “play” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş, “kostümlü oyun” olarak dilimize çevrilebilir.

Özellikle uzak doğu ülkelerinde bu akmla ilgili partiler, etkinlikler ve toplantılar bile düzenlenmektedir.. Kişiler eğlence amaçlı beğendikleri veya kendilerine yakın buldukları anime karakterleri, çizgi film karakterleri, film karakterleri ve hatta ünlüleri bile taklit etmektedirler. Bunun için peruk saç, makyaj malzemeleri, kıyafetler, özel aksesuarlar bile satılmaktadır..

Cosplay akımının olmazsa olmazlarından renkli peruklar, gözleri daha iri ve büyük gösteren lensler, ten rengi değiştiren vücut boyaları bu akımın olmazsa olmazlarındandır.. Cosplay aslında uzak doğu kültüründe sadece eğlence amaçlı değil bir kültür olarak yaşatılmaktadır.. Fakat ülkemizde de küçük gruplar cosplay etkinlikleri düzenleyerek bu eğlenceli akıma dahil olmaktadırlar. Özellikle popüler olmuş vizyondaki filmler, revaçtaki anime karakterleri çok sık yapılmaktadır. Cosplay aynı zamanda yeteneklerinizi geliştiren bir el işi sanatıdır. Birçok cosplayer kendi kostümlerini ve aksesuarlarını kendin yap projeleri ile hayata geçirmektedirler. O yüzden hem ciddi bir zaman, emek hem de maddi bir güç gerektiren bir hobidir.