Günümüzde birbirinden farklı özellikte ve yapıda birçok çeşit fondöten bulunuyor. Bunlardan bazıları likit fondötenler, Stick fondötenler, kapatıcı etkiye sahip pudramsı yapıdaki fondötenler.. Şimdi yeni moda ise Cushion Fondötenler! Peki ama nedir Cushion fondöten? Gelin birlikte inceleyelim..

Cushion fondötenler  bilindiği gibi klasik bir şişede değil, pudra ambalajlarına benzer bir ambalajda satılırlar. Cushion Fondötenlerin ilk özelliği elbette görünüşlerinin farklı olması. Özel bir beze veya süngere emdirilmiş halde bulunan fondöteni kendi aplikatörü olan sünger ile uygulamanız öneriliyor. Peki Cushion fondötenin diğer fondötenlerden farkı nedir?

Öncelikle birçok farklı markanın farklı cilt tipine uygun Cushion fondöteni bulunmaktadır. Fakat piyasada genel olarak satılan Cushion fondötenlerin ortak özellikleri ciltte parlak aydınlık bir bitiş sağlamaları. Az, orta kapatıcılıkta olmaları, cilt ile kolay bütünleşmeleri ve cilt kusurlarını hafif bir şekilde kapatarak cilde sağlıklı bir görünüm vermeleri diğer özellikleri.

Eğer cildinizde çok fazla kusur yoksa veya günlük kullanıma uygun, cildinizi yormayacak, kapatmayacak bir fondöten arayışındaysanız Cushion fondötenleri sevebilirsiniz. Cildinizde fondöten olduğu neredeyse belli olmayacak kadar doğal duruşa sahip Cushion fondötenler bulunuyor. Bunlar kendi süngerleri ile uygulanabiliyor. Fakat siz bu tarz süngerler ile uygulamayı sevmiyorsanız mutlaka kendinize kabuki denilen full kapatıcılığa sahip yumuşak kılları olan yüz fırçalarından edinebilirsiniz. Cushion fondötenlerin en büyük dezavantajı ise mikrop kapmaya yani bakteri üremesine çok fazla maruz kalmalarını sağlayacak bir ambalaja sahip olmalarıdır. Bu yüzden Cushion fondötenlerin tozdan uzak tutmaya özen gösterin. Aksi halde içerisinde bakteri oluşabilir.