Daha Uzun ve Sağlıklı Bir Ömür İçin Püf Noktaları

Hayatınız boyunca daha güzel anılar biriktirmek, daha uzun, daha keyifli bir ömür yaşamak için ve en önemlisi hayatınızı en az 20 yıl uzatmak için yazımızdan faydalanabilirsiniz. Yazımızda hayat kalitenizi artıracak birbirinden farklı püf noktalarından bahsettik, keyifli okumalar.

Uyku Düzeni

Standart bir insanın uyku düzeninde en az 6 ve 8 saat arası kaliteli bir uyku ihtiyacı vardır. Uyku sırasında dinlenen iç organlarımız ertesi güne daha iyi çalışmak için kendini hazırlar. Bu durum cildiniz için de geçerlidir. Cildinizin ekstra olarak mat ve donuk görüntüsünden şikayet ediyorsanız belki de yeteri kadar kaliteli bir uyku uymadığınız içindir. Kaliteli bir uyku için stresten uzak durmanız gerekiyor. Stresten uzak durmak adına hayatınızı planlayabilir ve sizi rahatlatacak bitki çayları yardımıyla çok daha rahat bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz.

Stresinizi Yönetin

Hayatınız boyunca İş hayatınız da, arkadaşlıklarınız da veya özel hayatınızda stres yaşadıysanız, hala yaşamaya devam ediyorsanız bu durum yakın zamanda hastalık olarak size geri dönebilir. Bildiğiniz gibi birçok hastalığın nedeni yoğun stres altında çalışmaktan kaynaklanıyor olabilir. Eklem ve kas ağrılarınız arttıysa, cildiniz donuklaştıysa, saç dökülmeleriniz arttıysa belki de bunun sebebi sağlık sorunlarından öte psikolojik sorunlar olabilir. Daha kaliteli bir hayat ve daha keyifli bir hayat için stresi azaltmanızı öneriyoruz. Stresi azaltmak için gününüzü planlayabilir, bir defter tutabilir ve keyifli arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Böylece hayatınızdan alacağınız keyif daha yüksek olacak ve hayat kaliteniz artacaktır. Daha uzun bir hayat için stres yönetimi şart.

Düzenli Beslenin

Dışarıda yediğiniz yemeklerin sınırını çizmeniz oldukça önemli. Sürekli olarak tüketilen fastfood gıdalar gerek cildiniz tarafından, gerekse iç organlarınız tarafından kabul edilmeyerek çok yakında sağlık sorunlarına neden olacaktır. Ev yemekleri yemeyi denemelisiniz. Ev yemeklerinde özellikle haftada bir iki gün sebze tüketmeli, mutlaka öğünlerinize çorba ile başlamalı, meyve ve sebzeyi eksik etmemelisiniz. Özellikle öğünlerinize çorba ile başlamanız bağırsak sağlığınız açısından çok önemlidir. Sıvı gıdalar tüketmeyi ihmal etmeyin. Düzenli sindirim sistemi sağlığı için tahıllı ve lifli gıdalardan faydalanın. Haftada en az birkaç gün yeşil yapraklı sebze yiyerek cilt sağlığınızı koruduğunuz gibi aynı zamanda iç organlarınızı da koruyabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak sıvı tüketimi günlük iki buçuk üç litreye varan su tüketimi yakın zamanda fark edeceğiniz cildinizdeki muhteşem etkilere neden olacaktır.

Hareket Edin

Her ne kadar iş ortamınız masa başı olursa olsun hareket etmek için kendinize bir neden üretin. Örneğin yürüyen merdivenlerden çıkmak yerine normal merdivenleri kullanabilir, iş yolunuzu biraz daha uzatarak evinize 5-10 dakika yürüme mesafesinde yürümeyi tercih edebilirsiniz. Hareket etmediğiniz takdirde damarlarınız sıkılaşacak, küçülecek ve kan dolaşımı azalacaktır. Bunun getirdiği başka bir neden ise uykusuzluk problemi, düzenli olarak nefes alamama ve kan dolaşımının yavaşlaması ile birlikte hareketsiz kalmadır. Bunların tüm sonucu olarak da depresyon belirtilerini yaşayabilirsiniz. Depresyondan kaçınmak kan akışını hızlandırmak için en az 10-15 dakika spor yapmalı Eğer spor yapamıyorsanız hareket kabiliyetinizi arttıracak kendinize nedenler bulmalısınız. İşte hayatınıza hayat katacak, ömrünüzü çok daha uzun kaliteli bir şekilde yaşamanızı sağlayacak basit ama pratik püf noktalar!