Dar Kıyafet Giymenin Zararları

Kimi zaman bizi olduğumuzdan daha zayıf, daha fit gösteren, kimi zaman fazlalıklarımızı toparlayan, bize kendimizi iyi hissettiren, veya sırf üzerimize yakıştığını düşündüğümüz, moda olduğu için giydiğimiz fazla dar kıyafetlerin aslında sağlığımıza büyük zararlar verdiğini biliyor muydunuz? Öyle ki aşırı dar kıyafetleri giymek mide ve bağırsak problemlerinden ergenlik çağında gelişme ve kemik problemlerine varana kadar birbirinden farklı sağlık soruna neden oluyor! İşte çok dar kıyafetler giymenin zararları ve sağlık sorunlarına yan etkileri..

Dar Kıyafetler Kan Akışını Engelliyor!

Dar kıyafetleri giymenin bilinen en büyük dezavantajı şüphesiz kan akışını engellemesidir!

Öyle ki kıyafetlerimiz bacaklarımızı, midemizi, kalçamızı sıkarken özellikle dar kotlar bacaklarımıza da ekstra baskı yaptığından dolayı kan akışını engelliyor! Bacaklarımızda kan akışı engellendiğinden dolayı zamanla varis problemlerine varan büyük problemlere yol açıyor ve özellikle bacak ağrılarına neden oluyor.. Kan dolaşımı yavaşladığı için yorgun ve bitkin hissetmeye başlıyoruz. Özellikle dar kot pantolonlarda midemize baskı yapan, bel kısımları çok dar kotlar mide ve bağırsak sağlığını da etkiliyor! Etkilenen mide ve bağırsak sağlığı sonucunda özellikle Reflü tetikleniyor ve midede gaz oluşumu meydana gelebiliyor.. Bu da geçmeyen mide ağrılarına neden olabiliyor..

Dar kıyafet giymenin başka bir zararı ise özellikle kadınların genital bölgesindeki yıpranmadan kaynaklanıyor.. Kadınların genital bölgesindeki hassas noktalar sürtünmeye ve darlığa bağlı olarak aynı zamanda hava almadığından ve kan akışı olmadığından dolayı yıpranıyor ve zamanla mantar oluşumuna varana kadar büyük problemlere yol açıyor. Oksitlenen hücreler gaz alışverişini yeterli bir şekilde sağlayamadığından dolayı kişiyi rahatsız ediyor.. Aynı zamanda dar kıyafetleri giymenin bir başka zararı da özellikle sütyen tercihlerinde dar kıyafetler seçildiğinde sırt bel omuz ağrılarına neden olmasıdır..

Büyük göğüslü kadınlar genellikle göğüslerini toparlamak için küçük sütyenler veya küçük atletler tercih ediyorlar. Bu da mide, bağırsak, sırt, kas, omurilik ağrılarına neden oluyor!

Gördüğünüz gibi her ne kadar toparlayıcı ve güzel dursa da dar kıyafetler giymelinin aslında birbirinden farklı dezavantajları bulunuyor! Sizde üzerinize ekstra da kıyafetleri giymeden önce bu sağlık problemlerini bir kez daha gözden geçirin..