Ülkemizin yöresel lezzetlerinde sıklıkla kullanılan defneyaprağı mis kokusunun yanında ferahlatıcı özelliği ile de bilinmektedir. Yemeklere tat vermesinden daha çok sağlık açısından faydalı olan defne yaprağının 9 muhteşem faydası öğrenildiğinde mutfaktan asla eksik edilmeyecek kadar değerli bir şifa kaynağıdır.

1. Öksürük ve boğaz ağrısı şikayeti olanlar, 4 adet defneyaprağının atılıp kaynatıldığı suda ıslatılmış bez parçasını göğsüne koyduğunda iyileştiğini fark edecektir. Ayrıca şurubunu yapıp da tüketebilirler.

2. Stresten kurtulmak için bir bardak kaynamış suda yapılan defneyaprağı çayı rahatlatmaya yetecektir ki ayrıca sakinleştirici özelliğiyle rahat uyumaya da yardımcıdır.

3. Böbrekler için doğal ilaç olan defneyaprağı böbrek taşlarının yok edilmesine süt veya suya yapılan çay yardımcı olmaktadır.

4. Defne yaprağının 9 muhteşem faydası arasında kabızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara doğal bir çözüm yöntemidir. Kurutulmuş defneyaprağı ezilip toz haline getirildikten sonra yakılıp tütsü evin odalarında gezdirildiğinde ev halkının sindirim sistemini direk olarak olumlu yönde etkileyecektir.

5. Eklemlerinde ağrı ve burkulma olanlarda doğal ağrı kesici etkisi meydana getiren defneyaprağının kas gevşetici etkisi de bulunmaktadır.

6. Defneyaprağından yapılan organik defne sabunu saç dökülmelerine ve kepek sorunlarına birebir iyi gelmektedir. Her saç tipinde kullanılabilen sabun doğal bir ürün olduğundan daha faydalıdır.

7. Kolesterolü düşürüp, kalp duvarlarının güçlenmesini ve iyileşmesini sağlayan defneyaprağı kürü kalp sağlığı için ciddi faydası vardır.

8. İnsülin seviyesini düşürmekte oldukça başarılı bir bitki olan defneyaprağı detoksunu yapan diyabet hastalarının kan şekerinin belirli oranda düştüğü görülmüştür.

9. İyi bir toksit atıcı, antioksidan ve yağ yakıcı özelliği bulunan bitkiden yapılan içeceklerin zayıflatıcı etkisi bulunmaktadır.