Dekorasyonda Toskana Stili Nedir?

Günümüzde minimalist, bohem, rustik, avangard gibi birçok ev dekorasyonu seçeneği bulunuyor. Bunlardan biride toskana stili evler. Peki nedir toskana stili dekorasyon tarzı? Gelin birlikte göz atalım, keyifli okumalar..

Toskana stili İtalyanlar’ın kendine özgü sıcaklığını yansıtan özellikle mutfaklarda kullanılan samimi, sıcak, içten bir stile sahip olan dekorasyon anlamına gelmektedir. Toksana stilini özellikle mutfağınızda kullanmak oldukça şık bir görünüme yardımcı olur. Mutfağınızın tavanını ahşap ile kaplamak, bakır eskitilmiş ve etnik mutfak gereçleri ile doldurarak dekorasyona vurgu yapmak bu stilin olmazsa olmazlarından.. Eğer mutfağınızda açık raf üniteleri bulunuyorsa yemek tabaklarını dışarıya dizerek daha samimi bir görünüm yaratabilirsiniz. Özellikle seramik, el yapımı, çini gibi mutfak eşyalarını sergilemeniz için açık raflardan faydalanabilirsiniz. Mozaik malzemelerden yapılmış vazolar, çiniler mutlaka mutfağınızda olması gereken gereçlerden..

Zeminde ise isterseniz eskitilmiş ahşap bir parkeyi, isterseniz mozaik seramik karoları kullanabilirsiniz. Çiçekler ise toskana stili dekorasyonun olmazsa olmazlarından! Toskana stili dekorasyon da özellikle retro çiçekler göze çarpıyor. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise tüm kuru bakliyatlarınızı, şeffaf kavanozlarınızı sergilemek. Böylece hem daha pratik bir şekilde mutfağınızda yemeklerinizi yapabilirsiniz hem de kuru bakliyatların tıpkı bir dekor ürünü gibi kullanmış olursunuz..

Taş veya ahşaptan yapılan tüm aksesuarlar toskana stili dekorasyon ile döşenmiş mutfağa çok yakışacaktır. Mutfağınızda ferforje raf üniteleri de kullanabilirsiniz. Bu ünitelerin üzerine yazının başında da bahsettiğimiz gibi seramik kapılarınızıi eskitilmiş aksesuarlarınızı beton veya çini vazolarınızı yerleştirebilirsiniz. Toskana stili dekorasyonda hem pratik hem sıcak bir ortak ortam yaratmak hedeflenmiştir. Bu yüzden kapalı raflardansa açık raflar tercih edilmektedir.