Dermatit Nedir?

Ciltte egzamatik bir durum olan cilt iltihabı anlamına gelir. Dermatitin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları atopik dermatit Seboreik Dermatit yani egzama olabilir.. Dermatitin yani deri iltihabının genel belirtileri ise deride aşırı kaşıntı, kaşınma ile birlikte şişkinlik, deride hassasiyet, kızarıklık, pul pul dökülme olabilir.. Kaşınma sonucunda cilt su toplayıp iltihaplanabilir..

Özellikle hassas ciltlerde çok sık meydana gelen bir durumdur. Seboreik Dermatit ve atopik dermatit ciltten ciltte farklılık gösteren dermatit tiplerindendir. Dermatit bulaşıcı bir deri hastalığı değildir. Fakat kişiyi oldukça rahatsız eder ve hayat kalitesini düşürür. Seboreik Dermatit özellikle kafa derisinde derinin pullanması döküntüsü şeklinde kendini gösterir. Yani saç derisi kepeklenmesi, kabuklanması ve dökülmesi Seboreik Dermatit belirtisidir..

Nörodermatit ise cildin sadece belli bölgelerinde görülür. Bazen kronikleşebilir ve kaşıntı ile kendini belli eder. Uzun süre geçmeyebilir. Kontakt dermatit ise alerjiye bağlı dermatit tipidir. Böcek sokması, bitki ile teması veya deriyi tahriş edici maddeler sonucu ortaya çıkabilir. Perioral dermatit ise ağız çevresinde bulunan kızarıklık döküntü ve egzamatik sorunlara verilen isimdir. Eğer uzun süredir geçmeyen dermatit probleminiz var ise bu hayat kalitenizi etkiliyor ise o halde kronikleşmeden doktora gitmemiz gerekiyor. Çeşitli kremlerle ve ilaçlarla dermatit kontrol altına alınabilir..

Dermatitin tek bir sebebi yoktur. Genetik, cildin hassas olması, fiziksel zihinsel stresler, cildi tahriş eden maddeler, yanlış krem kullanımı, yanlış peeling kullanımı, cilde uygun olmayan maske kullanımı dermatitte sebep olabilir.. Bu yüzden cilt tipinize uygun ürünler kullanmak dermatitin oluşmaması açısından oldukça önemlidir..