Birçoğumuz, özellikle çalışan kadınlar manikür ve pediküre zaman ayıramadığımızdan pratik bir şekilde kuaför veya güzellik salonlarında ihtiyacımızı karşılıyoruz. Fakat masum gibi görünen bu uygulama aslında çok tehlikeli ve kimi zaman ciddi problemlere neden olabiliyor. İşte dışarıda manikür ve pedikür yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler ve tehlikeleri;

  • Pedikür ayak bakımı ile ilgili olduğundan ve ayak bakımında da hastalıklar bulaşıcı olduğundan sizden önce pedikür yaptırmış birinin ayağındaki herhangi bir bakteri, mantar sizin ayağınıza kolayca transfer olabilir! Kullanılan aletlerin ve pedikür yapılan mekanın sterilize edilmesi oldukça önemli. Bundan emin olmadığınız müddetçe dışarıda asla pedikür yaptırmamanızı öneriyoruz. Ayak mantarı ve siğil gibi birçok deri rahatsızlığının alalen ve hijyenik olmayan güzellik merkezlerinden kapıldığını unutmayın.

  • Manikürde de aynı tehlike devam ediyor özellikle tırnak içlerini temizliğinde kullanılan aletler bin bir mikrop barındırıyor! Sterilize edilmeyen aletler sizin tırnaklarınızda kullanıldığında ve en önemlisi tırnak etleriniz kesildiğinde hassaslaştığında daha da kötüsü kanadığında bu mikropların kanımıza geçmesi oldukça kolay. Özellikle tırnak eti kesme aletleri çok ciddi bir tehlike arz ediyor. Peki güzellik merkezlerinde hiç mi manikür pedikür yaptırmayacağız? Elbette hayatımızı kolaylaştıran bu uygulamayı daha hijyenik hale getirebiliriz. Örneğin kişisel manikür pedikür setinizi yanınızda götürerek kuaförünüze götürdüğünüz set ile uygulama yapmasını rica edebilirsiniz.