Diş İltihabı Neden Olur Nasıl Geçer?

 

Diş iltihabı oluşumunun birbirinden farklı sebepleri bulunabilir. Düzensiz beslenme, yoğun stres, dişlerin yeteri kadar iyi temizlenememesi, kişisel bakıma yeteri kadar zaman ayıramamak, diş apsesi veya çürük diş gibi problemlerden dolayı rahatlıkla diş iltihabı oluşabilmektedir. Diş iltihabı tedavi edilmediğinde ise boğaz enfeksiyonlarına varana kadar çok ciddi sonuçlar doğurabilir..

Ayrıca diş iltihabının şiddetli bir ağrısı olur. İleri seviye diş iltihabı diş kaybına varana kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Diş iltihabı genellikle yetersiz diş temizliği sonucunda oluşmaktadır. Yemek artıkları dişlerin arasında birikerek dişlerin apse yapmasına neden olmakta, dişlerin çürümesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda diş eti hastalıklarından muzdarip olup aynı zamanda diş eti iltihabı sorunuyla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Dişlerinize düzenli bakım yapmak, diş taşlarını temizlemek, diş ipi ile dişlerin arasında kalan yiyecek artıklarından kurtulmak iyi bir seçenek olacaktır.

Peki diş eti iltihabına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Diş eti iltihabını dindiren, diş eti iltihabına iyi gelen rahatlatıcı bitkilerin başında papatya geliyor. Papatya çayı hem ağız içerisindeki oluşmuş yara ve bakterilerin giderilmesine yardımcı olur, hem de boğaz enfeksiyonları, diş eti iltihabı ve diş enfeksiyonları gibi sorunlarda ağrı kesici özelliktedir. Papatya diş eti hastalıklarından korunmak için düzenli olarak tüketilmesi gereken çaylardan biridir. Aynı zamanda papatya suyu ile gargara yapmak, diş eti iltihabından oluşmuş ağrıyı minimuma indirecektir.

Karanfil yağı

Karanfil uygulanan bölgeyi uyuşturan ve rahatlatan bir özelliğe sahiptir. Karanfil yağı ise biraz daha yoğun bir etkiye sahiptir. Diş eti iltihabının yoğun şekilde sızladığı bölgeye bir miktar karanfil yağı uygulayıp pamuk ile kompres yapın. Birkaç dakika içerisinde bulunan bölge uyuşacak ve diş eti iltihabı sızlaması biraz olsun azalacaktır. Elbette bu yöntemler geçici yöntemlerdir. Diş eti iltihabını gidermek adına eğer geçmiyor ise mutlaka doktorunuza danışınız. Doktorunuz diş eti iltihabını giderecek çeşitli ilaç önerilerinde bulunacaktır. Düzenli diş bakımı yapmak dişinize en uygun ürünleri temin etmek ve en önemlisi mutlaka yatmadan evvel dişlerinizi fırçalayarak yatağa girmek hem diş eti iltihabı sorununa yakalamanızı engeller hem de dişlerimizin çürümesini engeller.