Herkes hayatı boyunca en az bir kez diyet yapmaya başlamıştır.  Kelime anlamı itibariyle sağlığı korumak, güzelleştirmek, düzene sokmak amacıyla uygulamaya konulacak beslenme şeklidir. Fazla kilolardan kurtulmanın en sağlıklı ve kalıcı yolu hiç şüphesiz diyet ve beslenme uzmanı eşliğinde hazırlanacak kişinin sağlık raporlarına göre derlenmiş beslenme programını uygulamaktan geçiyor. Fakat yanlış bir algı vardır. Herkes eş, dost, tanıdık aracılığıyla aldığı diyet listelerini uygulayıp zayıflamayı amaçlamaktadır. Fakat her vücudun birbirinden farklı protein, vitamin ve karbonhidrata ihtiyaçı vardır.

Şimdi Diyet Hakkında Hepimizin Doğru Bildiği Yanlışları İnceleyelim;

  • Sabah kahvaltı yapmamak en çok yapılan yanlışlardan biridir.  Sabah mutlaka kahvaltı etmeli, sadece fazla abartmamalısınız. Kahvaltı için zaman sınırlaması yapmanıza gerek yok. Uyandıktan 1 saat sonra yapabilirsiniz. Her öğün arası 4 er saat olmalıdır.
  • Aç kalarak zayıflamak da çok yanlış bir uygulamadır. Aksine uzun süreli açlık zayıflamayı zorlaştırır. Vücut aç kaldığı her diyet programından sonra kıtlık psikolojisine girerek verildiği zannedilen kiloları artarak geri alır. Buda vücut dengesinin bozulmasına neden olur.
  • Tek tip gıda ile beslenmek vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, karbonhidrat ve diğer gıdaları alması engeller. Bu  yöntem sayesinde kilo verdiğinizi düşünsenizde  zamanla farklı sağlık sorunlarınız ortaya çıkabilir.
  • Gece geç saatte yemek yemek de doğru bilinen yanlışlardan biridir. Diyette önemli olan gün içinde alınması gereken kalori miktarıdır. Gün içinde yağlı gıdaları tüketip akşam 6 dan sonra yemek yememenin sağlık açısından hiçbir faydası olmayacaktır.
  • Spor yapıyorsanız bu istediğiniz herşeyi yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Spor ile diyeti destekleyerek daha sağlıklı kilo verebilirsiniz. Fakat ne diyet tek başına yeterlidir ne de spor. Beslenme uzmanınız ile diyeti ve sporu nasıl bir arada dengede tutabileceğinizi öğrenebilirsiniz.