Şüphesiz restorana gittiğinde yediği yemeğin tadını çıkarmak isteyen birçok insan vardır. Fakat seçtiğiniz yemekler diyetinizle ne kadar uyumlu olduğu konusunda bir fikriniz var mı? Eğer düzenli olarak restoranlardan yemek yiyorsanız menüyü incelerken biraz taktik almanız gerekebilir.

Bir restoranda sağlıklı yemekler sipariş etmek gerçekten de zor olabilir. Her yemekte belirli bir miktarda kalori vardır ve sağlıklı olduğunu düşündüğünüz yemekler bile inanılmaz derecede kalorili çıkabilir. Büyük restoranlar web sitelerinde ve menülerinde besin bilgilerini ayrıntılı bir şekilde sunuyor. Bu bilgiler eşliğinde doğru kararı verebilirsiniz.

Ancak bu rakamlar belirli değilse menüyü nasıl okuyacağınız konusunda uzmanların görüşlerini sizler için bir araya getirdik.

Yemek İsimlerini İnceleyin

Menüde hızlı bir taramam yaparken belirli kelimeleri elemek en güzel yoldur. Genelde kaçmanız gereken kelimeler, gevrek, kızarmış, krema soslu vs. gibi. Bunlar yüksek kalorili yemekler olma eğilimindedir.

Dürümlerden Uzak Durun

Ekmekle ilgili yanlış bir şey yoktur, ancak almanız gereken karbonhidratlardan daha fazlasını dürümlerdeki ekmeklerin içermesi size gereğinden fazla gelecektir.

Proteinler Önemli

Yediğiniz yemekte protein miktarının yeterli olduğundan emin olun. Kilo vermeye çalışıyorsanız protein sizin en yakın arkadaşınızdır. Kan şekeri seviyenizin dengelenmesine yardımcı olur. Bu durumda sizin daha çabuk doymanıza yardımcı olur. Unutmayın, en önemli öğün olan kahvaltıda bol bol protein almanız gerekiyor. Kızartmalarda, ekmek ve hamur işlerinde ihtiyacınız olan proteini almanız çok zordur.

Yeşilliklerden Bol Bol Sipariş Verin

Sebzeler bir sürü yararlı besinlerle doludur. Ispanak, brokoli veya brüksel lahanası gibi koyu yapraklı sebzeler seçmeye çalışın. Tabağınızdaki sebzeler ne kadar çoksa diğer yemek istediğiniz şeyler için daha fazla kalori hakkınız kalacaktır.