Yağları düşündüğünüzde aklınıza neler geliyor? Birçok kişi yemek yapmada kullanıldığını düşünüyor ve genellikle rejimlerde kullanmaktan çekiniyor. Çünkü yağların yüksek kaloriye sahip olduğunu ve sağlıklarını olumsuz etkileyeceğini düşünüyorlar. Her ne kadar bütün yağlar aynı özelliklere sahip olmasa da hepsinin sağlıksız olduğu anlamına gelmiyor. Aslında kalp sağlığı için gerekli katı yağlardan tutunda, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içiren yağlara kadar bir çok faydalı yağ vardır.

Genel sağlığınıza fayda sağlayacak yağlardan birkaçını sizler için araştırdık:

Zeytinyağı: Zeytinyağı yenilebilir yağlar arasında kalp damar sağlığı için faydalı olan doymamış yağ oranı en yüksek yağlardan biridir. Pişirmede kullanılması da diğer yağlara göre daha sağlıklı olmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı: Bu yağ, sağlığa faydalı olması söz konusu olduğunda bir numaradır. Antimikrobiyal, antioksidan ve yatıştırıcı özelliklere sahip olan bu yağ viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı mücadeleye yardımcı olan laurik asit içermektedir. Ağız sağlığı, saç bakımı, cilt bakımı ve stres gidermeye yardımcı olmasının yanı sıra fırıncılıkta ve sote yaparken de kullanılmaktadır.

Susam Yağı: Susam bitkisinin tohumlarından elde edilir ve yüksek antioksidan özelliğine sahiptir. Rafine edilmemiş susam yağı, soslarda önemli bir tat bileşeni olarak kullanılmaktadır. Rafine edilmiş hali ise kızartmalarda kullanılmaktadır.

Avokado yağı: Birçok faydayı bir arada barındıran bu yağ kalp sağlığı, cilt, saç bakımı gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca salata soslarında sote balık pişirmede ve tatlı patateslerle birlikte yemeklerde de kullanılmaktadır. Kuru ciltleri nemlendirmek ve yatıştırmak için etkili olan A,E ve D vitaminlerini de içermektedir.

Üzüm Çekirdeği Yağı: Anti oksidanlarla dolu bu yağ cildi aydınlatmaya yardımcı olur ve cildin doğal yağ üretimini düzenler. Yemek için de ideal olan yağın yanma noktasının yüksek olması nedeniyle kızartmalarda zeytin, mısır, susam gibi yağlara oranla daha fazla kullanılmaktadır.

Hint Yağı: İyileştirme özelliği yıllardır bilinen hint yağı içeriğindeki risinoleik asit etkisiyle güçlü bir temizleme özelliğine sahiptir. Gözeneklerinizden kiri ve yağı kolaylıkla söküp atabilir. Ağrı kesici özelliğe sahiptir ve cilt tahrişlerinin semptomlarını hafifletici etkisi vardır.

Neem Yağı: Doğal bir yapışkan olan neem ağacının tohumlarından elde edilen doğal bir yağdır. Antibakteriyel, antifungal gibi özelliklere sahip olan neem yağının birçok tıbbi özelliği bulunmaktadır.