Çevrenizdeki insanlar size bir şeyleri yasakladığında ya da yapmamanız gerektiğini söylediğinde daha da fazla yapmak istediğiniz oldu mu? Bir şeyler yasaklandığında ona olan merakımız ve ilgimiz artmaktadır. Normalde bizim için önemsiz olan durumlar çok cazip gelmektedir. Birçok anne baba abur cuburun çocukları için sağlıklı olmadığını biliyor. Ancak bazı durumlarda ebeveynler çocuklarının yediklerini öyle kısıtlarlar ki, çocuklar artık her fırsatta bu yasak yiyeceklere yönelmeye başlarlar. Diyet konusunda bizim içinde durum bundan farksız.

Çok sıkı ve düzenli bir diyet yapmaya çalıştığınız oldu mu? Bu istikrarlı durum birkaç günlüğüne devam edecektir ancak bir süre sonra kendinizi tamamen diyeti bozmuş ve sağlıksız besleniyor olarak bulabilirsiniz. Çocuğunuza akşam yemeğinden sonra vereceğiniz bir atıştırmalık, onun geç saatlerde yemek isteyeceği şeker ve çikolata ihtiyacını büyük ölçüde dizginleyecektir. Diyetlerinizi uygularken kendinize de aynen bu şekilde davranın. Diyetinizi eğlenceli bir hale getirin.

Vücudumuzun ihtiyacı olan besin maddeleri beslenmesi gerekmektedir. Çoğu insan bu besinlerden sağlıklı olanlarını yemeye çalışmakta ve %90 oranında da bunu sağlamaktadır. Kalan zamanlarda canlarının istediği ve sağlıklı olup olmadığı önemsiz olan gıdalardan yemektedir. Yaptığınız diyette ara sıra yapılan dondurmadan yemek her zaman için gece 12 de yediğiniz hamurlu tatlılardan ya da yemeklerden daha iyidir. Bu durumu göz önünde bulundurduğunuz zaman bedeniniz sahip olamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri özlemek yerine daha sağlıklı gıdalara yönelecektir. Deneyin faydasını göreceksiniz.