Eğer piyasada satılan temizlik malzemelerinin içeriğine güvenmiyorsanız ve evinizde yeni doğmuş bir bebeğiniz var ise doğal temizlik malzemelerine yönelmek istiyor olabilirsiniz. İşte her evde bulunan malzemelerle doğal temizliğin püf noktaları;

Sirke

Sirke birçok alanda hem bazı inançlara göre nazar koymak için, hem de temizlik için kullanılan doğal bir içeriktir. Kimi zaman salatalarımızı da tatlandıran bu mucizevi ürün temizlikte de oldukça etkili. Özellikle parke temizliği yaparken suya bir miktar sirke ekleyerek parkelerin izin doğal parlaklığını kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sirke evde bulunan haşere ve böcekleri uzaklaştıran doğal bir ilaç etkisi de sağlayacaktır. Ayrıca sirkeyi bardak ve cam aksesuarlarınızı parlatmak için de kullanabilirsiniz. Durulama suyuna bir miktar sirke koyarak duruladığınız cam eşyalarınız hem su lekesi olmadan kuruyacak hem de daha parlak görünecektir.

Limon

Derz kenarları, mutfak, banyo ve musluk kenarlarında biriken tortular oldukça can sıkıcı.. Bunun çözümü ise limon. Limon içerdiği asidik maddeler ile bu tarz zor lekelerin çözülmesine yardımcı oluyor. özellikle musluk başlarının kenarlarında oluşan su lekelerini limon ile ovalayarak kolayca çıkartabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ile bir daha su lekesi olmasını geciktirebilirsiniz. Limonlu ahşap kesme tahtalarını temizlerken de kullanabilirsiniz. Limon bakteri üremesini engeller. Kesme tahtalarınızda biriken yiyecek kalıntılarını da temizlenecektir.