Doğru Cilt Bakım Kremi Nasıl Seçilir?

En değerli giysiniz cildiniz! Çünkü tek bir cildimiz var ve onu hiçbir zaman değiştiremeyeceğiz, o yüzden var olan cildimize ekstra iyi bakmak zorundayız! Özellikle yüzümüz için seçtiğimiz kremlerin bakım etkisi büyük. Bu yüzden doğru nemlendiriciyi bulmak cilt bakımında büyük bir adım atmanıza yardımcı olacaktır. Bu önemli ama raflarda binlerce marka var iken, binlerce ürün seçeneği var iken cildinize en doğru kremi nasıl seçebilirsiniz? Yazımızda doğru cilt bakım kremi seçmenin inceliklerinden bahsettik, keyifli okumalar..

Cilt Bakım Kremi Nasıl Seçilir?

Cilt bakım kremi seçmeden önce mutlaka bir eczanede cilt analizi yaptırmayı unutmayın! Günümüzde birçok eczane bu hizmeti ücretsiz olarak veriyor. Bu analiz sonucu ile doğru ürünlere yönelebilirsiniz. Cilt analizini yaptırdıktan sonra cildinizde yağlı, karma, kuru veya yer yer değişkenlik gösteren durumları kontrol altına alabilirsiniz. Cilt tipinizi öğrendikten sonra diğer ekstra ihtiyaçları sorgulamaya başlayabilirsiniz. İşte bu sorulardan bazıları;

Cildinizde leke problemleri var mı?

Cildinizde akne izleri var mı?

Cildiniz solgun mu görünüyor?

İnce kırışıklıklarınız gitgide belirgin hale mi geliyor?

Bölgesel olarak egzamatik problemleriniz mi var?

Tüm bu soruların cevabını verdiğinizde ideal cilt bakım kreminizi bulmaya doğru adım atmış olursunuz. Örneğin cildinizde hiçbir leke problem yok ise cilt rengini açacak bir krem kullanmak yerine Belki cildinizde daha fazla nem verecek bir kremi kullanmayı tercih edebilirsiniz ,veya cildinizde herhangi bir akne problemin yok ise cildinizi kurutacak formda nemlendiricileri değil cildinize nemi hapsedecek formda nemlendiricilerden faydalanabilirsiniz.

Her cildin ihtiyacı farklıdır. Bu yüzden raflarda binlerce ürün çeşidini elemek için önemli olan sizin kendinize yukarıda bahsettiğimiz soruları sormanız ve doğru cevapları bulmanız. Bu cevapları tek başınıza bulamıyorsanız mutlaka bir cilt doktorundan tavsiye alabilirsiniz.

Eğer cildinizde oluşan güneş lekelerinden şikayetçiyseniz cilt tonunu eşitlemek lekelerin görünümünü açacak kremleri yönelmelisiniz

 Eğer akne izlerinden şikayetçiyseniz cildinizi yeniden yapılandırılacak iyileşme sürecini  hızlandıracak içerisinde retinol bulunan kremler önerebilirsiniz. Eğer ince kırışıklıklardan çay içerseniz içerisinde A vitamini bulunan yüksek nem verme özelliğine sahip ince çizgilerinizi azaltacak kremlere yönelebilirsiniz.