Doğru Göz Altı Kapatıcısı Rengine Nasıl Karar Verilir Nasıl Uygulanır?

Profesyonel bir makyajın olmazsa olmaz adımlarından biri şüphesiz göz altı kapatıcısını uygulamaktır. Kusursuz ve sorunsuz göz altları bizi olduğumuzdan daha dinç daha uykusunu almış ve daha sağlıklı göstereceği gibi makyajımızı bütünlük sağlar. Gerek günlük hayatta, gerekse özel günleri hazırlandığımız makyajlarda kusursuz göz altları yaratmak için ideal kapatıcı rengini belirlemek de bir o kadar önemlidir. Peki ama ideal kapatıcı rengine nasıl karar verilir? Doğru kapatıcı rengi nasıl seçilir ve kapatıcı nasıl uygulanır? Gelin tüm bu soruların yanıtlarına birlikte cevap arayalım, keyifli okumalar.

Kapatıcı rengine karar vermeden evvel mutlaka göz altı probleminizin ne olduğuna karar verin ve cilt alt tonunuzu belirleyin. Örneğin yoğun şekilde göz altı morluklarından şikayetçiyseniz sıradan bir kapatıcı size fayda sağlamayacaktır. Renk skalasında göz altı morluklarında mor’un karşısında turuncu renkli olduğundan dolayı göz altı kapatıcınızı biraz daha somon tonlarda seçerek korektor yani renk düzenleyici görevinden faydalanabilirsiniz. Bu hem göz çevrenizin göz morluklarınızın tamamen kapatılmış olmasına yardımcı olacak hem de üzerine uygulayacağınız açık renkli kapatıcınızı grileştirmeden çok daha kusursuz gösterecektir.

Aydınlık Bir Göz Çevresi İçin

Eğer yorgun ve aydınlatılması gereken bir göz çevreniz var ise o halde ten renginizden 1-2 ton daha açık kapatıcı yardımı ile göz çevrenizi aydınlatabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken ideal kapatıcı tonunuzdan çok da fazla açık tonlara gitmemeniz öneriyoruz. Aksi halde özellikle günlük makyajlar da fazla aydınlatılmış göz çevresi beyaz bir görünüm oluşturabilir ve bu da göz çevrenizi kusursuz göstermekten ziyade sizi olduğunuzdan daha yorgun gösterebilir. Göz altı kapatıcımızı seçerken kapatıcının formuna da dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin yağlı bir cilde sahipseniz pudra formda kapatıcıları, kuru bir cilde sahipseniz likit formdaki kolay yayılan ve nem veren kapatıcıları denemelisiniz. Her iki kapatıcının da çizgilerinize dolmadığından emin olun.

Eğer kapatıcınız çizgilere doluyorsa pudra ile sabitlemeyi ihmal etmeyin. Peki kapatıcı nasıl uygulanır. Kapatıcı uygularken en ideal yöntemlerden biri yüzük parmağını kullanmaktır. En hassas parmağımız olan yüzük parmağı ile pıtpıt hareketler ile kapatıcıyı uygulamak elimizin ısısı yardımı ile kapatıcının daha kolay yayılmasını ve çok daha doğal durmasını sağlar. Yoğun forumdaki kapatıcıları uygulamakta zorlanıyorsanız beautyblender yani makyaj süngeride denilen makyaj uygulama aplikatörlerini de kullanabilirsiniz. Bu tarz aplikatörler kapatıcının fazlalığını alarak göz altı kapatıcınızın tamamen daha doğal durmasına yardımcı olacaktır.