Pek çoğumuz için duş almak dakikalar içinde gerçekleşen ve üzerine pek de düşünmediğimiz bir olay. Peki ama duş almanın da kendince kuralları olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? İşte uzmanların önerdiği duş alma kurallarından bazıları;

Genital Böge Temizliği

Duş sırasında ilk olarak temizlenmesi gereken yerlerin başında genital bölgeler geliyor. Bunun sebebi duş sırasında bakterilerin tüm vücuda yayılmasını engellemek ve daha hijyenik bir şekilde duş rutinini tamamlamak. Tabii fazla abartmamak koşulu ile. Uzmanlar bu bölgelere dışarıdan fazla müdahale edilmemesi gerektiğini ve faunasının bozulmaması gerektiğini savunuyorlar.

Şampuan Kullanımı

Özellikle hijyen delileri bir avuç şampuanı saçlarına boca ederler… Belki siz de onlardan birisinizdir? Uzmanlara göre bu saçınıza yapacağınız en büyük kötülüklerden biri. En uzun saçlarda bile şampuan kullanım miktarı ceviz büyüklüğünü geçmemeli. Eğer şampuandan daha fazla verim almak istiyorsanız saçlarınıza masaj yaparak bir süre şampuanın saç deriniz ile temas etmesini sağlayın ve ardından durulayın. Böylece temizlik için daha fazla şampuana ihtiyaç duymamış olacaksınız.

Duş Suyunun Sıcaklığı

Kaynar su ile haşlanırcasına duş yapanları duymuşsunuzdur mutlaka.. Bu hem saç derisine hem de cilde büyük zararlar veren bir hata! Aşırı sıcak su saç derisindeki özel bulunan yağı eriterek saçların kurumasına neden olur. Bu da saçlarınızın kendini koruması için daha fazla yağ üretmesine neden olur. Yani her şey zincirleme.. Saçlarınız yağlandıkça duş alma rutininiz artacak, sıcak suyla duş aldıkça da saçlarınız daha fazla yağlanacak.. Oysa duş sırasında ılık suyla yıkanmak hem saçlarınızın hem de cildinizin daha diri, parlak ve sağlıklı olmasını sağlar. Soğuk su kan akışını hızlandırarak hücreleri uyarır ve böylece deri daha da gerilir ve sağlıkla parlar.