Dudak Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Dudaklar her daim gençliğin, güzelliğin ve duruluğun simgesi olmuştur. Dudak bakımınızı özellikle soğuk havalara adım attığımız sonbahar ve kış aylarında aksatmamalısınız. Çünkü uygulayacağınız rujların daha güzel görünmesi için dudaklarınızın pürüzsüz ve bakımlı olması çok önemlidir. İşte dudak bakımı için kullanabileceğiniz pratik püf noktaları, keyifli okumalar.

Ölü Derilerden Kurtulun

Dudak bakımı için en etkili yöntemlerden biri de şeker ve bal peelingidir. Birçok ünlü markanın kendilerine özel çıkardığı şeker ve bal peelingleri evde yaptığınızdan çok da farklı değil aslında. Şeker ve balı birbirine karıştırdıktan sonra dudaklarınızı bir güzel ovalayın. Bu dudaklarınızı hafifçe keselemenize ve üzerindeki ölü derinin atılmasına yardımcı olacaktır. Eğer piyasada satılan güzel kokulu dudak peelingleri gibi bir peeling oluşturmak istiyorsanız yapacağınız karışıma 1-2 damla esansiyel yağ da ekleyebilirsiniz. Fakat ekleyeceğiniz yağın dudaklarınızı yakmamasına özen gösterin. Örneğin limon ve portakal yağları, lavanta ve narenciye yağları dudaklarınızı yakacaktır. 1-2 damla ekleyerek hoş kokmasını sağlayabilirsiniz.

Peeling İçin Vaktiniz Yoksa..

Pratik bakımın en etkili yöntemlerinden biri de diş fırçası ile ölü derilerden kurtulmaktır. Temiz bir diş fırçası yardımı ile dudaklarınızı hafifçe ovalayın. Özellikle dış kısımlarına çok nazik davranmaya dikkat edin. Dudaklarınızın üzerindeki ölü derinin atıldığını ve dudaklarınızın biraz daha dolgunlaştığını fark edeceksiniz. Çünkü kan dolaşımı hızlandığından dolayı dudaklarınız olduğundan biraz daha şiş, biraz daha kırmızı gözükecektir. Özellikle likit mat rujları uygulamadan evvel bu yöntemi kullanarak dudaklarınızın çok daha bakımlı, pürüzsüz, canlı ve gergin görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bahsettiğimiz yöntemler dudak çizgi ve çukurlarını doldurarak dudaklarınızın daha pürüzsüz görünmesine de yardımcı olacaktır. Son adım olarak dudaklarınızı mutlaka bolca nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bunun için her evde bulunan vazelini kullanabilirsiniz. Özellikle likit mat rujları uygulamadan evvel makyaj esnasında dudaklarınıza bolca nemlendirici uygulayarak adeta bir dudak maskesi yapabilirsiniz. Mat rujlarınızın formülasyonun bozulmaması için mutlaka vazelin veya lip balmın fazlasını almayı ihmal etmeyin. Böylece dudağınızın üzerinde rujlar ipeksi, kadife gibi gözükecek ve dudaklarınız olduğundan daha bakımlı daha çukursuz ve çizgisiz gözükecektir.