Günümüzde en sık başvurulan estetik müdahalelerin başında rinolapsi, burun ameliyatları, botoks ve dudak dolgusu ameliyatları geliyor.. Peki dudak dolgusu yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir? İşte dudak dolgusu hakkında merak edilenler…

Dudak Dolgusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dudak dolgusu, günümüzde en sık başvurulan estetik müdahalelerin başında rinolapsi, burun ameliyatları ve botoks ameliyatları geliyor. Peki dudak dolgusu yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir? İşte dudak dolgusu hakkında merak edilenler sizler için.
Dudak Dolgusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bildiğiniz gibi artık hyalüronik asitin cildimiz için ne kadar faydalı bir içerik olduğunu sık sık duyuyoruz. Bu dudak dolgusu yaparken de geçerli. Hyalüronik asit cildin dolgunluğunu, elastikiyetini yani gençliğini sembolize eden bir içeriktir. Dudakları dolgunlaştırma işlemi için de bu tarz asitlerden faydalanılır. Kişinin dudak yapısına, dudağının esnekliğine ve dolgu malzemesi alma oranına göre kişiye özel dudak dolgusu yapılmalıdır. Kişi ne kadar dolgun dudak isterse istesin soktor önermediği sürece gerektiğinden fazla dolgu malzemesi dudağa enjekte edildiğinde hem doğallıktan uzak bir görüntü elde edilecektir hem de kişi sık sık dudaklarından rahatsızlık duyacaktır.

Dudak Dolgusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Dudak Dolgusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilinen bir diğer yanlış da dudak dolgusunun sonsuza kadar dudaklarda kalıcı olduğunun düşünülmesidir. Bu tarz enjekte edilerek yapılan dolgu uygulamalarında dudak dolgusu 6 ile 12 ay arası dudaklarda kalır. Bu kişinin özel durumu ile de alakalıdır. Kimilerinde 1 yıldan daha uzun bir süre de de dudak dolgusu kalabilmektedir. Fakat genel olarak dudak dolgusu ortalama 8 ile 9 ay arasında eriyebilmektedir.

Dudak dolgusu sırasında çok hassas kişiler dışında ciltte herhangi bir alerjik reaksiyon meydana gelmez. Bunda elbette dudak dolgusunun uygulandığı yerin, dudak dolgusu yapan uzmanın ve kullanılan malzemelerin de etkisi olacaktır. Fakat eğer hassas bir cildiniz yok ise ufak tefek kızarıklıklar dışında herhangi bir problem yaşamazsınız.