Duruş Bozukluğu İçin Egzersiz Önerileri

Gün içinde yoğun çalışma temposundan veya yanlış oturma şeklinden dolayı duruş bozukluğu yaşıyorsanız yakın zamanda bel, boyun, bacak ve eklem ağrıları da kapıda demektir.. Duruş bozukluğu sadece görsel anlamda sizi rahatsız etmekle kalmaz sağlığınızı da yakından etkiler. Duruş bozukluğunu düzeltmek için çeşitli egzersizler önereceğiniz, keyifli okumalar..

Duruş bozukluğunun en temel nedenlerinden biri yanlış oturma stilidir. Özellikle masa başı bir işte çalışıyorsanız gün içinde kanburunuzu çıkartarak bilgisayara, televizyona veya evraklara bakıyorsanız mutlaka duruş bozukluğu ile karşı karşıya kalırsınız.. Bunun önüne geçmek için ilk olarak dik oturmanızı tavsiye ediyoruz. İlk zamanlar gövdenizi dik tutmak biraz zor gelsede belinize ve omuriliğinize yük indirmeden arkanıza çeşitli yastık ve benzeri rahat edebileceğiniz eşyaları alarak dik durmaya kendinizi alıştırmanız önemlidir.

Yapacağınız diğer bir egzersiz ise dambıllarla olacak.. Dambılların hafif olması başlangıç aşamasında eklemlerinizin ve kaslarınızın zarar görmemesi için oldukça önemlidir. İki buçuk kiloluk dambıllar ile başlayabilirsiniz. Dambılları dik bir şekilde durarak sağ ve sol yana doğru açabilirsiniz. Böylece hem kol kaslarınız gelişecek hem de omuz kaslarınız gelişerek dik durmanıza yardımcı olacaktır.

En etkili ve son egzersiz ise oldukça zorlayacak fakat çok etkili bir egzersiz. Yere düz bir şekilde uzanıp yüzüstü uzandığınız yerde bacaklarınızı hafif yukarı kaldırmaya gayret ederek bunu bir set halinde 15 tekrar yaparak devam ettirin. Bu sırt bölgenizde oluşan duruş bozukluklarını gidermenin en etkili ve en faydalı yollarından biri olacaktır.