Çoğu çalışan kişinin masa başında oturduğu bir dönemde herkesin temel sıkıntılarından birisi bu hareketsiz geçen iş hayatı boyunca duruşunun olumsuz yönde etkilenmesidir. Birçok çalışmaya göre hareketsiz geçen bu çalışma süresi bir dizi sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Ama kuşkusuz en çok göze çarpanı duruş bozukluğudur.

Kötü bir duruş sırt boyun ve ciddi baş ağrılarına sebep olur. Hatta omurga eğriliğine de neden olmaktadır. Bu duruş bozukluğu ilerleyen zamanlarda iç organlara dahi zarar verecek sonuçlara yol açabilir.

İyi haberse bu duruşunuzu çeşitli egzersizlerle düzeltebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kas belleğini geliştirecek ve sırt kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapmak. Böylece vücudunuz doğal duruşunu sağlamayı öğrenecektir. Bu egzersizlerin en iyi yanı ise ofisinizde koltukta otururken yapabilecek olmanız.

Boynunuzu Çalıştırın – Sol elinizi başınızın üstüne koyun, elinizle başınızı sağa doğru çekerken başınızı zıt yönde itmeye çalışın. 10 saniye süreyle bekleyerek bu hareketi diğer yönler içinde yapın.

Dairesel Omuz Hareketi – Omuzlarınızı yavaş yavaş kulaklarına kadar kaldırın. Ardından aynı hızda dairesel hareket edecek şekilde geriye doğru getirerek yavaş yavaş indirin. Bu hareketi 8 defa tekrarlayın.

Göğsünüzü Gerin – Ellerinizi sırtınızın arkasında birleştirin ve göğsünüzü öne doğru gererken kollarınızı geriye doğru açın. Bu hareket göğüs kaslarınızın açılmasına ve sırtınızın uygun pozisyona alışmasına yardımcı olacaktır.

Sandalyede Squat – Sandalyenizin önüne geçin ve yüzünüzü sandalyeye dönün. Kollarınızı ileri doğru uzatmışken yavaş yavaş belinizi bükmeden alçalın. Sandalye seviyesine gelene kadar devam edin 2 saniye bekledikten sonra kalkın. Toplam 16 kez tekrar edin.