Kendinizi her sabah çok yorgun mu hissediyorsunuz, bütün günü bu halde nasıl geçireceğinizi mi düşünüyorsunuz? Uyku uzmanları duş alma tarzınızı değiştirerek bunun önüne geçebileceğinizi söylüyor.

Çoğumuzun yaptığı gibi sabahları sıcak suyla duş aldığımız zaman vücut sıcaklığımız yükseliyor ve duştan çıkıp giyindiğimiz zaman vücut sıcaklığımız düşmeye başlıyor. Sorun şu ki bu vücut sıcaklığındaki düşüş bizi uykuya hazırlıyor ve yorgun hale getiriyor.

Ancak İskoç duşu olarak bilinen bir teknikle günlük enerjinizi artırabileceğiniz gibi bu enerjinin kalıcı olmasını da sağlıyorsunuz. Hemen bu duş tekniğinin nasıl uygulanacağına geçelim. Bu tekniğin temeli, 30 saniyelik aralıklarla duş suyunun sıcaklığını büyük ölçüde değiştirmekten geçer. Soğuk suyla başlayın ve 30 saniye boyunca bu sıcaklığı uygulamaya devam edin. Bundan sonraki 30 saniye için suyun sıcaklığını tahammül edebileceğiniz bir sıcaklığa getirin. Sonraki 30 saniye içinse tekrar soğuk suya geçin.

Aslında temel mantık şudur: Sıcaklıktaki bu değişimler kılcal damarlarınızın genişlemesine ve kan akışının artmasına neden olur. Tekniğin faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, dolaşım sistemini geliştiriyor, depresyondan kurtulmanıza yardımcı oluyor ve yağ yakımını artırıyor.

Birden soğuk su ile duşa başlamak çok zor geliyorsa önce sıcak suyla başlayıp yavaş yavaş suyu soğumaya bırakabilirsiniz. Vücudunuzun alışmasını sağlayın ve ardından 90 saniyelik rutini başlatın. Başlangıçta bu tekniğe alışmanız biraz zor olabilir. Fakat nasıl yüzmeyi öğrenebiliyorsak bu duruma da alışmamız çok zaman almayacaktır. Eğer faydası olacaksa çığlık atarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Önceden zihninizi buna hazırlamanız sabahları soğuk duşa girmenize yardımcı olacaktır ve göreceksiniz bir süre sonra bu durum rutin hale gelecektir.