Eminiz ki hayatınızın herhangi bir döneminde en azından cilt kuruluğu ile mücadele etmişsinizdir. Egzama bunun da ötesinde ciltte kaşıntı, kızarıklık, hatta deri döküntüsüne kadar gidebilen oldukça can sıkıcı bir deri hastalığıdır. Egzama sık sık kendini tekrarlayan gerek çevresel gerek hava gerekse psikolojik koşullara bağlı olarak yenilenebilen bir hastalıktır. Öncelikle egzamanın da çeşitleri olduğunu bilmeniz gerekiyor. Her egzama standart deri döküntüsü ve kızarıklık şeklinde olmayabilir. Bazı egzamalar yoğun kaşıntıyla birlikte ciltte kanamaya, yaralanmaya ve kalıcı iz bırakmaya kadar gider. Hatta öyle ki çoğu zaman ağrı sızı bile yapabilir. Bu yüzden eğer egzamanız var ise mutlaka bir cildiyeye giderek dermatolog tarafından egzamanın türünü belirlemelisiniz. Eczaneden alacağınız herhangi bir egzama ilacı sizin egzamanınıza uygun olmayacağı gibi belki de daha sonra egzamanızı azdıracaktır. Bizim bahsedeceğimiz yöntemler bu aşamayı atlattıktan sonra egzama ile nasıl daha iyi mücadele edebilirsiniz bunları konuşacağız.

Ilk olarak klasik ama en önemli noktayı belirtmek istiyoruz. Eminiz ki canımız yanıyor ve belki de deriniz kaşınıyor ama egzama ile asla oynamamalısınız. Kaşınan deri aslında ilaç kullanıyorsanız iyileşme sürecinde de olabilir. Siz sorunlu bölgeyi kaşıyarak hem hassasiyete neden olursunuz hem de egzamanın deri çevresine yayılmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca egzamalarınızın daha geç iyileşmemesi de sizin oynayıp oynamamıza bağlıdır. Bu yüzden lütfen egzamalaranıza olabildiğince az dokunun, onları kaşımamaya çalışın.

Diğer bir dikkat edilecek nokta ise egzamalı bir cilde sahipseniz içerisinde paraben sülfat gibi içerikler olan cilt bakım ürünlerini cildinize değdirmemelisiniz.Çoğu cilt bakım ürününün içinde alkol parfüm paraben ve sülfat bulunmaktadır. Hatta şampuanların içinde bile bu içerikler yoğun miktarda bulunmaktadır. Bu içerikler hassas ve tahrişli ciltlerde ciddi iritasyon ara sebep olur ve egzamaların daha da artmasına neden olabilir. Mümkün olduğunca içeriği doğal ürünler kullanmaya dikkat edin.