Elma sirkesinin sağlığımıza faydaları uzun süredir bilinmektedir ve çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Vücutta ph dengesini sağlamak ve glikoz seviyelerini düşürerek kilo kaybına yardımcı olmak gibi faydaları vardır. Elma sirkesi salatalarda soslarda ve çeşitli yemeklerde de severek herkes tarafından kullanılıyor. Peki bunların dışında bir sürü faydasının olduğunu biliyor muydunuz? Güzellik ürününden banyo temizleyicisine kadar her alanda kullanılabilen sirkeyi gelin yakından inceleyelim.

  1. Saçlarınızı durulamada sirke kullanın: Bir çorba kaşığı sirkeyi bir su bardağı soğuk su ile karıştırın ve tamamen doğal bir solüsyon elde edin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu karışımı uygulayın ve iyice durulayın. Bu uygulama sayesinde saçlarınızdaki yığılma ortadan kalkacak ve daha parlak saçlara sahip olacaksınız.
  2. Siğillerin tedavisinde: Bir tutam pamuk üzerine elma sirkesini dökün ve bandaj yardımıyla siğilin üzerine tutturun. Gece boyunca bu şekilde durduktan sonra siğilin durumunu kontrol edin. Cildinizin ve siğilin durumuna göre tedaviye birkaç gece daha devam edin.
  3. Gargara olarak: Bir çorba kaşığı sirkeyi bir fincan su ile karıştırın ve ağzınızı bu karışımla çalkalayın. Plakları sökmek, ağız kokusundan kurtulmak gibi etkileri olan bu karışımı her gün uygulayabilirsiniz.
  4. Güneş yanıklarının tedavisinde: Banyo suyunuza bir bardak elma sirkesi ekleyin ve yanığın etkilerini hafifletmesi için 10 dakika kadar cildinize uygulayın. Bu karışım aynı zamanda kas ağrılarının yatıştırılmasında etkili olur ve vücuttan toksinleri çıkarır.
  5. Daha enerjik olun: Düşük bir pH seviyesi enerji eksikliği hissetmenize sebep olabilir. Vücudunuzun sağlıklı ph seviyesine sahip olması için sirke tüketmeye özen gösterin.
  6. Evinizin temizliğinde kullanın: Doğal bir temizleyici olan elma sirkesi birden fazla yollarla temizlikte kullanılabilir. Tuvalete dökün ve bir gece bekletin veya bulaşık makinesinin parlatıcı bölümüne bir barda su ile yarım fincan sirkeyi karıştırarak ekleyebilirsiniz.
  7. Deodorant olarak: Koltuk altlarınıza elma sirkesini pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Vücut kokusunu nötralize etmeye yardımcı olur. Kuruduktan sonra sirke kokusu ortadan kalkacaktır.