Emziren Anneler Hangi Besinleri Tüketmelidir?

 

Bebeğin gelişimi açısından anne sütünün önemi yadsınamaz bir gerçek. Bebeği emziren anneler ise hem kendi vitamin ve mineral değerlerini korumalı hem de sütünün daha fazla olması için özel bir şekilde beslenmeli. Emziren anneler için tüketebilecekleri en değerli gıdaları yazımızda sizler için derledik, keyifli okumalar.

Emziren anneler için dengeli beslenmek çok önemlidir.

Çünkü sütünüzün kalitesini ve sütünüzün miktarını etkileyen en önemli şeylerden biri dengeli beslenmek. Dengeli beslenmek için ilk olarak su ihtiyacınız ile işe başlayalım. Normalde tükettiğiniz su miktarının biraz daha fazlasını gün içerisinde tüketmelisiniz. Her insan günlük iki buçuk üç litreye yakın su tüketmeli. Anneler için bu çok daha elzem oluyor. Eğer vücudunuzun su ihtiyacını karşılamazsanız sütünüzün azaldığını fark edeceksiniz. Hem kendi su kaybınızı önlemek hem de enerjinizi dengede tutmak ve sütünüzün artması açısından bedeninizi asla sudan mahrum bırakmamalısınız. Ayrıca su sütünüzün daha iyi laktasyon yapmasına yardımcı olur. Bu yüzden sadece su tüketimi ile kalmayıp günlük olarak mutlaka meyve suyu ve çorba tüketimine de özen gösterin. Sıvı gıdaların tüketimi anne açısından çok önemlidir.

Hindistan cevizi suyu, çeşitli sebzelerin suları ve taze sıkılmış meyve suları da oldukça önemli. Eğer uzun süre susuz kalırsanız bu hem bebeğinizin alacağı süt kalitesinin düşmesine hem de bedeninizin susuz kalmasına neden olur. Günlük su miktarınızı tükettikten sonra çeşitli taze sıkma meyve sularını, yeşil yapraklı sebze sularını ve hindistan cevizi suyu gibi değerli meyvelerin sularını tüketerek sütünüzün daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca anne adayları mutlaka yulaf ezmesi gibi lifli gıdalar da tüketmeli.

Bunun yanı sıra buğday, çavdar, yeşil mercimek, kırmızı mercimek gibi kurubaklagil gıdalarıda sık sık tüketmelisiniz.

Bu gıdalar B vitamini açısından zengindir ve çok değerli bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu yüzden bu kurubaklagilleri beslenme rutininizden eksik etmemelisiniz. Anne adaylarının en sık tüketmesi gereken sebzelerin başında ise brokoli yer alıyor. Çünkü brokolinin içerisinde demir bulunuyor. Brokoli yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde aynı zamanda enerji veren bir besindir. Laktasyon artırıcı bir gıdadır. Bunun yanı sıra kabak, salatalık ve diğer yeşil yapraklı sebzeleride mutlaka tüketmelisiniz. Günlük olarak mutlaka 1-2 adet haşlanmış yumurta tüketmeye de özen gösterin. Tüm bunların yanı sıra günlük olarak kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak adına süt ve yoğurt tüketimine de ağırlık vermelisiniz. Emziren anneler alkol, sigara ve diğer zararlı şeylerden uzak durmalıdır. Çünkü anne adaylarının tükettiği her besin sütüne yansıyacaktır.