Evinizin dekorasyonunu yenilemeye karar verdiyseniz veya yeni bir ev düzeni oluşturacaksınız bu yazımız sizler için çok faydalı olacak! Yapılan en sık dekorasyon hataları ve evinizin daha ferah olması için öneriler yazımızda, keyifli okumalar;

Farklı Tarzları Doğru Kombinlemek

Modanın bir tarzı olduğu gibi ev dekorasyonunun da bir tarzı vardır. Dekorasyon ürünleri sezonluk olarak moda parçalardan oluşabilir. Her moda parça salonunuza uyum sağlayacak diye bir kural da yoktur. Bu yıl ışıltılı, desenli koltuklar moda olabilir, seneye daha minimal, ahşap ve düz renklere sahip koltuklar.. Her sezon moda diye başka bir parçayı evinize taşımak yapacağınız en büyük hatalardan biri. Evinizin bir ruhu olmalı bu yüzden  bulduğunuz her parçayı evinize getirmemelisiniz. Tek başına çok güzel olsa bile salonunuz ile uyum sağlayacak mı bunu düşünerek alışveriş yapmalısınız. Elbette farklı desenler ve farklı tarzlar birbirleriyle uyum içinde de olabilirler. Fakat doğru kombinlendiğinde. Örneğin genel anlamda açık renkli ve düz desenlere sahip bir salona sahipseniz desen çalışmaları salonunuza uyum sağlayabilir ya da farklı ahşap renklerini bir arada kullanabilirsiniz. Ama hem halınız hem perdeniz hem oturma grubunuz farklı desenlerde ise artık salonunuza biraz da sadelik lazım, farklı desen ve renklerdeki dekorasyon malzemelerinden kaçınmalısınız.

Odak Noktası Neresi Olmalı?

Yapılan en büyük hatalardan biri de halının, perdelerin, koltuğun, duvarların hatta aksesuarların bile fazla gösterişli ve dikkat çekici olmasını istemek.. Bu salonunuzu ferahlık uzaklaştırır, yorucu ve karmaşık bir görüntüye ulaştırır. Siz salonunuzda odak noktasının neresi olmasını istiyorsunuz? Duvarlardaki çerçeveler mi? Küçük aksesuarlar mı?Halınız mı yoksa perdelerinizi mi? Önce buna karar vermelisiniz.
Eğer halınızı, oturma grubunuzu sade tutacaksınız perdelerinizi renklendirebilirsiniz ya da perdelerinizi de sade tutarak oturma grubumuz da yastıklarla ve desenlerle renk ambiyansı yaratabilirsiniz. Bu noktada yaratıcılık ve fikir tamamen size kalmış, yeter ki her yerin odak noktası olmasına izin vermeyin. Eviniz hem sade hem de renkli olabildiği ölçüde dinamik görünecektir.