Bilinen en acılı ve ağrılı enfeksiyon türlerinden biri olan idrar yolu ve mesane enfeksiyonuna iyi gelen yiyeceklerin başında maydanoz ve kiraz sapı gelmektedir. Maydanoz bulunan ödemi attırarak ağrıyı azaltır ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı olurken bağırsakta tutunan zararlı bakterilerin de dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca maydanoz doğal bir idrar söktürücüdür.

Akciğer ve bronşlarda bulunan enfeksiyona iyi gelen yiyeceklerin başında ise mercanköşk gelmektedir. Mercanköşk yüzyıllardır yetiştirilen bir bitkidir ve dünyanın birçok yerinde yayılmıştır. Antibakteriyel ve mantara karşı dirençli bir bitkidir. Ayrıca vitamin ve antioksidan kaynağıdır. Mercanköşkü tek başına tüketemiyorsanız salçalı domatesli soslarınızın içine katarak lezzetli hale getirebilirsiniz.

Hepimizin evinde bulunan tüm yemeklerimiz de kullandığımız sarımsak da doğal bir antioksidandır. Birçok enfeksiyonuna iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca sarımsağın tansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Birçok bakterinin vücuttan atılmasına ve iyi huylu bakterilerin de korunmasına yardımcı olan sarımsağı hemen hemen her gün tüketmeye özen gösterin.

Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen doğal reçete  ise bilinen en etkili içeceklerden biri olan Nane çayıdır.Nane .ayını eskiden beri hepimiz severek tüketiyoruz. Annelerimizin bir bildiği varmış demek ki, nane boğazda oluşan enfeksiyonları, şişliği ağrıyı azaltır ve çok daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Boğaz şişliği ve ağrısına ekstra olarak nane çayınızın içine şeker yerine bal koyarsanız boğazınızın çok daha çabuk yumuşamasına ve rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca nane çayı mideye de iyi gelmektedir. Hafif mentollü yapısı ile de kişiyi rahatlatır ferahlatır ve rahat bir uykuya hazırlar.