Ergenlik Gelişimi ve Psikolojisi

Çoğu zaman ebeveyn olarak çocuklarımıza nasıl davranmamız gerektiğini kafamızda oturtamıyoruz ve özellikle çocuklarımızın ergenlik döneminde onlardan biraz daha uzaklaşıyoruz.. Peki bunun sebebi nedir? Ergen bireylerin psikolojilerini yakından tanıyalım ve onları anlayalım;

15, 16, 17 ve hatta 18 yaşındaki bireylerin geçirdiği psikolojik sürece ergenlik dönemi adı verilir. Ergenlik dönemi kimi zaman bu yaş gruplarından çok daha önce veya çok daha sonra da yaşanabilir. Örneğin 25 yaşında bir birey de ergenlik psikolojisi içinde olabilir. Bu tamamen sizin çocuğunuzun gelişim durumuna, aile yaşantısına ve çevresine bağlıdır.. Ergenlik, çocukluk ve yetişkinlik arasında ince bir çizgidir. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi arasında yaşanan duygusal bunalımlar, kişilik karmaşaları ve olayları fazla büyütme, içselleştirme, hassaslık gibi durumlarda ortaya çıkar..

Ergenler genel olarak her şeyi yeniden anlamlandırma, içselleştirme ve duygusallaştırma psikolojisindedirler. Bu yüzden gerek aile gerekse arkadaşlık ilişkilerinde gerginlikler söz konusu olabilir. Ergen bireylerin davranışlarının en temel nedeni bir birey olduklarını çevreye ve kendilerine kanıtlama çabalarıdır. Bu yüzden ergenler bir birey olarak görüldüklerinde işler çok daha kolay olacaktır.. Artık çocuğunuzun kendi dünyası olduğunu, kendi arkadaş çevresi olduğunu ve kendi seçimlerini yapabileceğini kabullenmeniz gerekiyor.. Birçok konuya onun yerine karar verme döneminiz geride kalmış olabilir.. Elbette onun zarar görmesini önleyecek konularda siz de fikrinizi beyan edebilirsiniz. Fakat bunun çocuğunuzun seçimlerine saygısızlık yapmadan gerçekleştirdiğinizde aranızdaki ilişki ve bağlar daha sağlam olacaktır. Arkadaş çevresi konusunda endişeleniyorsanız bu endişelerinizi çocuğunuza arkadaş çevresini ve kendisine eleştirmeden yapmanın bir yolunu bulmalısınız..

Özellikle ergenler hem özel ilişkilerinde hem de arkadaşlık ilişkilerinde çok daha hassas davranabilirler. Kendi seçimlerinin sorgulanmasından, arkadaş çevresinin eleştirilmesinden neden hiç hoşlanmazlar.. Bu yüzden en iyisi siz ona bir ebeveyn gibi değil de arkadaş gibi yaklaşmayı deneyin. Özellikle arkadaş seçimleri konusunda oldukça tedirginseniz arkadaş çevresinin içine girmeyi deneyin. Onları yakından gözlemleyin. Bu şekilde kontrol sizin elinizin altında olacaktır. Eğer aşamayacağınız problemleriniz olduğunu düşünüyorsanız,  çocuğunuzla aranızdaki bağ git gide zayıflıyorsa, en önemlisi çocuğunuzun bir yanlışa düşmesinden tereddüt ediyorsanız o halde deneyimli bir psikologdan yardım almaktan çekinmeyin. Özellikle ergenlik dönemi için Ergen psikologları bulunuyor. Birlikte göreceğiniz terapiler ile hem çocuğunuzla daha yakın bir ilişki kurabilirsiniz hem de onu daha yakından anlayabilir davranışlarını anlamlandırabilirsiniz. Böylece aranızdaki bağ daha da kuvvetlenmiş olacaktır.