Eğer saçlarının döküldüğünü düşünüyorsan yalnız değilsin. Her üç erkekten ikisi 35 yaşından önce saç dökülmesi yaşamaya başlıyor. Kalıtsal durumlar bu konuda önemli rol oynamasına rağmen beslenme, hormonlar ve çevresel etkilerde bu durumun diğer etkenleri arasında.

Genel olarak bakıldığında saç folikülleri sağlığımızın geçmiş bir görüntüsüdür ve özetidir. Yeterli miktarda protein tüketmeyen, toksik etkilere maruz kalan ve hormonal dengesizlikleri olan kişiler saç dökülmesi problemi yaşamakla birlikte diğer sağlık sorunlarınıda görmektedir.

Gizli protein azlığı

Yediğiniz yemekler veya aldığınız takviyelerde vücudunuzun hayatta kalabilmesi için gereken çeşitli besin öğeleri bulunmaktadır ve ihtiyaç miktarına göre çeşitli organlara gönderilmektedir. İlk önce hayati organlar beslenir, sonra kaslar ve kemikler, cilt ve saçlar. Evet saç en sonda bulunmaktadır. Çünkü saçsızda hayatta kalabilirsiniz.

Protein saçların temel yapıtaşıdır, ancak beslenme dengesizliği genellikle gizli bir eksiklik oluşturur. Yemeklerimizden aldığımız proteinin yaklaşık %10’u yiyecekleri parçalamak için kullanılır ve artıklar sağlıklı saç büyümesini desteklemek için yeterli olmayabilir.

Yediğimiz besinlerden aldığımız kalorilerin %20-30’unu proteinlerden elde etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle karbonhidrat ağırlıklı beslenmek yeterli protein almamızı engelleyebilir. Balık, et ve tavuk gibi besinleri öğünlerimize yayarak bu dengeyi sağlayabiliriz.

Hormonlar ve Toksinler

Testosterondan oluşan bir hormon olan DHT (dihidrotestosteron) saç dökülmesine ve prostat genişlemesine katkıda bulunmaktadır. Bazı takviyeler ( saç dökülmesi önleyici ilaçlar) bu hormonun üretimini engellemektedir. Tiroid hormonun seviyesindeki düşüşler saç dökülmesine sebep olan diğer faktörler arasındadır. Tiroid seviyesini korumak için günde toplam 300 meg iyot almamız gerekmektedir. Bununla birlikte çok fazla iyot alımıda tiroid seviyesini düşürmektedir bu nedenle besinlerden elde ettiğiniz miktara dikkat etmeniz gerekir.

Toksinler, özellikle kişisel bakım ürünlerinde olanlar, DHT üretimini artırabilir ve tiroid hormonunu baskılayabilir. Tıraş kremi, erkek cilt ve saç bakım ürünlerinin toksik olmayan versiyonları çeşitli mağazalarda satılmaktadır. Bu ürünlerin kullanımı toksinlere maruz kalmanızı önleyecektir.

Sağlıklı Saçlar İçin Tavsiyeler

Kaliteli bir multivitamin içerisinde bulunan mineraller ve biyotin kombinasyonu saç büyümesini ve genel sağlığınızı olumlu yönde etkilemektedir. At kuyruğunda doğal olarak bulunan silika, cilt, saç ve tırnakların onarımında etkili olmaktadır.

Keratin: DHT blokeri içeren bazı kombinasyonları çeşitli ürünler içerisinde bulunmaktadır