Eğer evinizde kiler veya erzak dolabı varsa çok şanslısınız. Çünkü birçok kadının derdi ne kadar büyük olursa olsun mutfağa ve dolaplara sığamamaktır. Elinizde bulunan küçük yada büyük erzak dolabını doğru şekilde kategorize edilip düzenlersiniz kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz. İşte erzak dolabını düzenlemeniz için bir kaç küçük tüyo;

Saklama Kapları

Hem dolabınızı daha etkin kullanmak hem de görüntüsünde bütünlük sağlamak için mümkün olduğunca aynı çeşit ve aynı boyda saklama kaplarını kullanmaya özen gösterin.Bu ayrıntı dolabınızın daha düzenli ve derli toplu görünmesine yardımcı olacaktır. Eğer kavanoz kullanıyorsanız aynı boy, aynı kapak rengine sahip kavanozları tercih edebilirsiniz.

İsimlendirme ve Tarihlendirme

Erzak dolabını depo yapanlardansınız arkada kalan gıdalarınızı ne zaman dolaba koyduğunuzu hatırlamanız zor olabilir.Bunun önüne geçmek için üzerlerine aldığınız tarihi ve ürünün çeşidini not edebilirsiniz. Böylece devirdaim yaparak ekonominize de katkıda bulunabilirsiniz. Hiçbir besininiz tarihi geçtiği için çöpe gitmemiş olur.

Kuru ve Serin Bir Yer

Eğer erzak dolabınızın biraz nemli olduğundan şüpheleniyorsanız tıpkı ayakkabıların içine tuz koyulduğu gibi sizde bir gece önceden bir miktar tuzuaçık bir şekilde erzak dolabınıza yerleştirin. Bu erzak dolabınızdaki kokuyu ve nemi emecektir. Ertesi gün tuzu çıkartabilirsiniz. Tuz hem kötü kokuyu adsorbe eder hem de ortamda bulunan nemi emerek kuru olmasını sağlar. Erzak dolabının daima kuru ve nemsiz olması gerektiğini unutmayın. Aksi halde besinleriniz çok daha kısa sürede bozulacaktır.