Bazen sağlık sorunlarından bazen kendini iyi hissetmekten ötürü bazen de toplumun dayattığı güzellik algılarına uyum sağlamak için estetik operasyonlar çağımızın vazgeçilmez sektörlerinden biri. Peki toplum genel olarak estetik operasyonlar hakkında ne düşünüyor?

Yapılan araştırmalara göre son 20 yıldır estetik operasyonlar hakkında varılan yargılar, tabular büyük ölçüde yıkılmış görünüyor. Öyle ki eskiden estetik operasyon yaptırdığını köşe bucak saklayan insanlar bu işi çok ama çok gizli tutmaya çaba gösteren ünlüler yerini estetik operasyon yaptırdığını saklamayan insanlara bırakıyor. Özellikle dünyaca ünlü popüler isimlerin başlattığı yeni güzellik akımlarından etkilenen genç kızlar kendini estetik operasyon olmak zorundaymış gibi de hissedebiliyor. Peki toplum genel anlamda estetik operasyonlara nasıl bakıyor?

Yaş aralığı 16 ile 35 Yaş arasında olan kadın bireyler erkeklere oranla estetik operasyonlara daha sıcak ve ılımlı bakıyor bunun yanı sıra en büyük eleştiriye de yine kadınlar hemcinslerine yapıyor. Erkekler bu konu üzerinde çok fazla yorum yapmazken kadınlar hemcinsinin aslında güzel olmadığını estetik yüzünden bu kadar güzel göründüğünü, kendisinin asla estetik olmayacağını, ama olsa çok daha güzel olacağını söylüyor. Uzmanlar bu tarz kişilerin aslında içten içe estetik operasyon olmayı istediklerini fakat toplum baskısından çekindikleri için bu dürtüyü sürekli bastırdığını söylüyorlar.

Erkekler çekimser

Erkeklerin çoğu estetik operasyonlar hakkında çok fazla bilgiye sahip olmamasına rağmen geçmişten günümüzde artık estetikli bir bireyi anlayabilecek düzeyde de bilinçliler. Burun estetiği estetik operasyonlar arasında ilk sırada yer alıyor ve şaşırtıcı şekilde erkekler kadınlara oranla çok daha fazla burun estetiği operasyonuna başvuruyorlar.

Orta yaşlı insanlar anlamakta güçlük çekiyor

Estetik operasyonları sağlık açısından zorunlu kılan sebepler dışında orta yaşlı bireyler estetik operasyonları desteklemiyor. İnsanın kendini olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini savunan çoğu anne baba çocuklarının estetik operasyon olmasına hiç sıcak bakmıyor.