Güzel yaşlanmak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kulağa biraz değişik geliyor farkındayız, fakat bazı ünlülerin kusursuz şekilde yaşlandığını, hatta güzelleşerek yaş aldığını farketmişsinizdir. Son dönemin en popüler cilt bakım uygulamalarından biri de ozon tedavisi. Peki nedir bu ozon tedavisi? Ne işe yarar? Kimler yaptırabilir?

Ozon tedavisi kan yolu ile yapılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve eklemlerin, kıkırdak dokusunun kendini yenileyebilmesi için yapılır aslında. Sık sık duyduğumuz kolajen dokuyu arttırmakta estetik anlamda ozon tedavisinin temel amaçlarından biridir. Kolajen doku cildinizde gençken çok daha fazla bulunmaktadır. Bunun sonucu olarak genç ciltler daima daha dolgun, parlak ve dinamik görülmektedir. Ozon tedavisinin gözlemleyebileceğiniz en büyük etkilerinden biri cildinizdeki kolajen dokusu arttığından dolayı cildinizin daha dolgun olmasıdır. Botoks gibi uygulamalar yerine son dönemde ozon tedavisi çok daha tercih edilen bir yöntem. Cildin elastikiyetini arttıran, bağ dokusunu güçlendiren ve kolajen desteği ile cilde kaybettiği dolgunluğu geri kazandıran bu tedaviyi kimler uygulayabilir?

Tercih edilen yaş aralığı 25 ile 45 yaş arasında olan ozon tedavisini çok küçük yaşta olanlar tercih etmemelidir. 45 yaştan sonra ise botoks daha çok önerilen bir tedavi yöntemidir. 25 ile 45 yaş arasında bulunan cildindeki dolgunluğu ve canlılığı kaybetmiş olan herkes ozon tedavisinden faydalanabilir. Ozon tedavisi direkt olarak kan yoluyla yapıldığı için tercih edilen klinik mutlaka önceden araştırılmalı çalışma koşulları gözlemlenmeli ve hijyenik olmalıdır.

Ozon tedavisi sadece cilde dolgunluk ve parlaklık kazandırmaz aynı zamanda ciltte oluşan ağır yaraların yanıkların ve tahrişleri görünümünü de hafifleterek cildin bu sorunlarla savaşmasını destek olur. Kısacası ozon tedavisi cildin kendini yenileyebilmesi ve cilt gençken üstlendiği görevleri daha iyi yerine getirebilmesi için destekleyici bir tedavi yöntemidir.