Ev Bitkilerinizi Ekstra Güçlendirecek Doğal Kürler

 

Bazen kulaktan kulağa yayılan bilgiler ve birilerinin denediği, deneyimlediği öneriler sayesinde evlerimizdeki bitkilerin çok daha sağlıklı olmasını, çok daha hızlı büyümesini, boy atmasını ve sararmasını engelleyebiliyoruz. Siz de yazımızdan faydalanarak en çok trend olmuş ve çok sonuç alınan ev bitkilerini canlandırma yöntemlerini deneyebilirsiniz. İşte o yöntemler;

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol haplarının içerisinde hormon bulunmaktadır. Hormonlar bitkilere ekstra büyüme, yapraklarının daha büyük olması ve eğer çiçek veren bir bitki ise çiçeğinin açmasını sağlıyor. Doğum kontrol haplarını bitkinize verirken bir miktar doğum kontrol hapını suda çözdürerek bitkinizi iki haftada bir olacak şekilde sulamalısınız. Fazla abartılan doğum kontrol hapı yöntemi bitkinizi ekstra canlandırmak yerine farklı etkilere neden olarak sararmasını da sağlayabilir.

Çay suyu

Çayın dibinde kalan su ve çayın yapraklarından oluşan kısım çoğu zaman bitkilerin saksı kısmına dökülerek bitkilerin canlanması sağlanıyor. Bu yöntem özellikle sarmaşık tarzı bitkiler de çok işe yarıyor. Siz de çayınızı içtikten sonra çaydanlığınızda kalan çay çöplerini saksınızın dibine bırakarak denemeye ne dersiniz? Özellikle sarmaşık bitkilerinde ekstra hızlı büyüme ve yeşillenme ile sonuçlanacak bir yöntemdir.

 

Yumurta kabuğu yöntemi

Yumurtanın kalsiyum değerinin yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ama bitki ile yumurtayı buluşturmak nasıl işliyor? Yumurta kabuğunun içerisinde bulunan kalsiyumdan bitkinizin faydalanması için yumurta kabuklarını mikserde çekin ve un haline getirin. Yumurta kabuklarını saksının dibine serperek çiçeğinizin kalsiyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Çoğu zaman yeşil yapraklı bitkilerin kalsiyum ihtiyacı fazla olabiliyor ve yeterince kalsiyum alamayan bitkiler hem boy atmıyor hem de yapraklarında zayıflıklar meydana gelebiliyor. Bu yöntem sayesinde bitkilerinizdeki kalsiyum ihtiyacını karşılamış olacaksınız.

 

Çiçek coşturan kürler

Çiçek coşturan kürler genel anlamda içerisinde hem vitaminler bulunan hem de hormon bulunan özel karışımlardır. Bu tarz karışımları bitki satan yerlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca bitkileriniz için torflu toprak kullanmak ponza taşlı toprak kullanmak ve düzenli olarak sulamakta tüm bunların yanı sıra ekstra işinize yarayacak önerilerden bazıları. Sizde ev bitkilerinizin canlanmasını, hızla boy atmasını ve hızla çiçek vermesini istiyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz.