Henüz yeni evlenmiş ve düzenini yeni yeni oluşturmaya başlayan çiftler için ev ekonomisi nasıl sağlanır? Özellikle evde para tasarrufu yapmak için izleyeceğiniz yollardan bahsettik keyifli okumalar;

Enerji Tasarrufu

İlk olarak evinizde enerji tasarrufu sağlayarak işe başlayabilirsiniz. Enerji tasarrufu ev ekonomisine katkıda bulunabileceğiniz en kolay ve en etkili pratik noktalardan biridir. Odadaki ışıkların gereksiz yanması, televizyonun yok yere açık olması, bilgisayar, şarj aletleri, tabletler gibi elektronik cihazların sürekli prizde takılı olması elektrik faturanızı kabartacaktır. Bu yüzden bu kritik noktalara dikkat ederek ekonomimize küçük de olsa katkıda bulunabilirsiniz. Bu tarz küçük noktalara dikkat ederek daha büyük bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Bir diğer tasarruf edilecek nokta ise su tasarrufu. Uzun ve saatler süren duşlar yerine suyun hızlı ısınmasını sağlayacak bir sistem ile işlerinizi biraz daha hızlı hallederek, keselenirken suyu kapatarak , duş rutini de azami ölçüye indirerek su tasarrufu da sağlayabilirsiniz.

Dışarıda Yemek Yerine Evde Yemek 

Günümüzde birçok çift  günlük yemeğini dışarıda yemeyi tercih ediyor. Bu bazen kulağa hoş gelse de midemizi şenlendirse de uzun vadede hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan size olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Evinizde bilerek ve görerek yaptığınız sağlıklı yemekleri tüketmek hem bedensel sağlığınız için hem de ekonominiz için oldukça önemli bir nokta.

Bütçe Oluşturmak

Henüz ekonomik bütçenizi oluşturmadıysanız bunu mutlaka kağıt üzerine dökün. Elinizde taslak halinde bulunan, kağıt üzerine yazılmış her şey çok daha net ve anlaşılır olacağından tasarruf yapmanız için gereken kritik noktaları da daha rahat belirleyebilirsiniz. Örneğin aylık mutfak alışverişiniz, temizlik alışverişiniz, elektrik, su gibi faturalarınıza ne kadar bütçe ayırdığımızı kağıt üzerinde görmek size daha fazla yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise alışverişlerde alışveriş listesi oluşturmak ve gereksiz harcamalardan kaçınmaktır.