Piyasaya baktığınız zaman cildinizin sağlığı ve bakımı için düzinelerce nemlendirici markasından, profesyonel maske ürünlerine kadar sonsuz bir ürün zenginliği var. Fakat biliyorsunuz ki hepsi ni almak için maddi gücünüzü zorlamanız gerekebiliyor. İşte bu sebeplerden dolayı ev yapımı ürünler hayatımıza giriyor.

Gerçekten de satılan ürünlerle eş özelliklerde ürünleri evde yapmamız çok kolay. Bunun için milyonlar harcamanıza gerek yok. Söylediklerime inanmayacağınızı düşündüğüm için size bunların tarifini ayrıntılı olarak vereceğim. Böylelikle cildiniz kışın dökülmeyecek ve soyulmayacak.

Nemlendirici Peeling

1 avuç badem içi (iyice toz haline getirilmiş)

2 yemek kaşığı bal

1 tatlı kaşığı argan yağı

Toz badem, argan yağı  ve balı bir kapta iyice karıştırın. Cildinizin çizilmemesi için bademleri toz haline gelene kadar karıştırın. Karışımı yüzünüze ovarak uygulayın, 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın.

Avokado Maskesi

Yarım avokado

2 çay kaşığı bal

Avokadonun içinde bulunan yağ asitleri ve balın antibakteriyel özellikleri sayesinde cildinizdeki lekelerle savaşırken aynı zamanda da nemlendirir. Malzemelerimizi bir kapta karıştırdıktan sonra yüzümüze uyguluyoruz ve 10 dakika kadar bekletiyoruz. Ardından ılık suyla durulayın.

Bitkisel Yağlar

Aktarlardan kolaylıkla edinebileceğiniz nane yağı ve E vitamini yağı karışımıyla cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlayabilirsiniz. 100 ml suya bu yağlardan 2’şey çay kaşığı ekleyerek karıştırıyoruz. Ardından bu karışımı ufak bir sprey şişesine koyarak yüzümüze 2-3 fıs uygulamamız yeterli olacaktır.

Aloe Vera Özlü Gece Kremi

Sadece aloe vera suyu ve bal ile cildinizi nemlendirici ve sakinleştirici etkide süoer bir gece kremi hazırlayabilirsiniz. 2 dal aloe vera bitkisinin içerisinde bulan özü bıçak yardımıyla çıkarıp iyice ezerek püre haline getiriyoruz. İçerisine 2 çay kaşığı bal ekleyerek karıştırıyoruz. İşte kremimiz hazır!

Yeşil Çay Mucizesi

Sıradaki nemlendiricimizde ise yeşil çay, Hindistan cevizi yağı, badem yağı, E vitamini yağı ve lavanta yağından oluşuyor. Bu karışım ile kızarmış ve kurumuş ciltleri nemlendirerek yatıştırmasına yardımcı oluyoruz. ( eğer hassas bir cildiniz varsa lavanta yağını tariften çıkarabilirsiniz)