Evcil ayvan Bakım Rehberi

Eğer henüz ilk kez evcil hayvan sahibi oluyorsanız ve hayvan beslemekle ilgili sorularınız var ise bu yazı size çok faydalı olacak. İşte genel hatlarıyla evcil hayvan bakım rehberi;

Eğer henüz bir evcil hayvan edinmediyseniz ve size arkadaşlık edecek bir hayvan edinmek istiyorsanız O halde hayat tarzınıza ve yaşam stilinize en uygun bir evcil hayvanı tercih etmenizde fayda var Örneğin kedi ve köpek çok daha özel İlgi isteyen, daima yanınızda olmasına ihtiyaç duyan en önemlisi başka yerlere bırakıp gidemeyeceğiniz özel hayvanlardır. Aksi halde depresyona girerek yeme içme bozuklukları bile geliştirebilirler. Eğer çok sık evinizden dışarı seyahat ediyorsanız o halde kuş veya balık tarzı biraz daha kendi kendini idare edebilen hayvanları tercih edebilirsiniz. Elbette bu demek değildir ki kuş ve balığı sonsuza kadar tek başına bırakabilirsiniz. Fakat birkaç gün kendilerini idare edebilirler.

Bir evcil hayvana sahip olmadan önce yukarıda bahsettiğimiz soruları cevaplandırmanız ve size en uygun hayvanı belirlemeniz önemlidir. Ardından birlikte yaşadığınız insanlar ile konuyu mutlaka tartışmalı, eşiniz veya aileniz ile yaşıyorsanız diğer insanların sorumluluğunu alabilecek düzeyde olup olmadığını ve bu hayvan ile birlikte vakit geçirmekten hoşlanıp hoşlanmayacağına ne karar vermemiz gerekiyor.

Gerekli ekipmanları sağlamanız da hayvan bakımı açısından oldukça önemlidir. Yani kedi veya köpek besleyecek tasmasını, kumunu, kuru mamasını alarak bir başlangıç yapabilirsiniz. Eğer bir balık besleyeceseniz o halde akvaryumununu, yemini ve diğer ilaçlarını sağlamanız hayvanınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kedi veya köpek tercih edecekseniz ona küçük bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Yani evinizin küçük bir köşesinde ona uyuma alanı tuvalet alanı ve yemek yeme alanı yaratmanız hayvanın evi benimsemesi açısından oldukça önemlidir.