Evde Evcil Hayvan Besleyenlerin İşine Yarayacak Pratik Öneriler

 

Eğer evinizde küçük bir dostunuz var ise o halde bu pratik öneriler eminiz çok işinize yarayacak. Yazımızda küçük dostlarınızın eğlenmesi ve aynı zamanda ev ortamında çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için pratik önerilerden bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Küçük dostlarımız her zaman enerjimizi yenilemeye, bizlere kendimizi daha iyi hissettirmeye yardımcı oluyorlar. Fakat bazen öyle anlar oluyor ki özellikle kedi ve köpeklerin tüy dökme mevsimlerinde neredeyse tüy dökülmelerine yetişemiyoruz. Her yer dökülmüş tüylerle dolu oluyor ve ne kadar süpürürsek süpürelim bu tüylerden kurtulamıyoruz. Önerimiz tüy döken kedi ve köpekleriniz için geliyor. İlk aşama olarak mutlaka sabah ve akşam günde 2 kere olmak üzere özellikle tüy dökme mevsiminde küçük dostlarınızı taramanızdan yana. Tarama işlemini banyo esnasında hafif ıslak bir tarak yardımıyla yaparsanız tüylerin oradan oraya uçuşmasını engelleyebilir ve çok daha düzenli bir şekilde tüyleri alabilirsiniz. Fazlaca dökülen tüyler size en azından 2 gün kazandıracak ve 2 gün boyunca hayvanınızın tüyleri çok fazla dökülmeyecektir.

Peki etrafa yayılmış ve özellikle siyah kıyafetlerin üzerinde aşırı belli olan tüyler için ne yapmalı?

Etrafında hafif bir bant bulunan ve tüyleri almaya yardımcı olan rulolardan kendi evinizde de yapabilirsiniz. Bunun için bir rulonun tersi yönünde bant yapıştırmanız ve kıyafetlerinizin üzerinde gezdirmeniz yeterli olacaktır. Bu özellikle siyah ve koyu renkli kıyafetlerin üzerinde kalmış tüyleri temizlemenize yardımcı olacaktır.

 

Tırmanma tahtaları

Tırmanma veya tırmalama tahtalarını ev ortamında küçük dostlarınız için kendiniz yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler nalburdan alacağınız istediğiniz ebatlarda bir boru ve hasır bir ip. Dilerseniz bunları sabitlemek için altına bir kütükte satın alabilirsiniz. Sıra geldi tırmalama veya tırmanma tahtasını yapmaya. Yapacaklarınız çok basit. Boruyu kütüğe sabitledikten sonra etrafından hasır ip ile geçin. Hasır ipi sabitlerken içerisinde kanserojen madde bulunmayan bir yapıştırıcı kullanmaya özen gösterin. Aksi halde hayvanlarınız buna yaklaşmak istemeyebilir. Hasır ip tırnakları bileğilediğinden  dolayı ve tırmanmaya izin verdiğinden dolayı eşyalarınızdaki tırnak izlerine son verecek ve hayvanınız artık bu oyuncak ile gününü geçirecektir. Kediler için hem tırmanma tahtası olacak hem de tırnaklarını bileğilemesi için ve daha da keskin hale getirmesi için bir araç olacak. Böylece evinizde yastıklarınız, yorganlarınız, kanepeleriniz tırmalanmaktan kurtulmuş olacak. Elbette kedinize veya köpeğinize bu alışkanlığı kazandırmak için belli bir süre geçmesi gerekiyor.

 

Silikon eldivenler

Silikon eldivenler ile hayvanlarınızı severken tüylerini toplamak mümkün. Hazır halde satılan bu eldivenleri dilerseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz. Silikon tarzı eldivenler tüyleri tamamen toplayacak ve çevreye yayılmasını engelleyecektir. Siz hayvanınızı severken aynı zamanda tüyler elinizde toplanacak ve hayvanınız kaçmaya fırsat kalmadan bütün dökülecek olan tüyleri silikon eldiven de toplanacaktır. Böylece bir hafta boyunca hayvanınız da aşırı bir tüy dökülmesi yaşamayacaksınız ve eviniz daha temiz kalmış olacak. Siz de bu yöntemleri deneyerek hem küçük hayvan dostlarınıza yardımcı olabilir, hem de eğlenceli bir şekilde fazla tüylerinden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.