Evde Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Meme kanseri hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkan ve oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. İlk olarak evde kendi kendinize yapacağınız kontroller ile meme kanserini erken teşhis edebilirsiniz. Hastalık ileri aşamalara ulaşmadan evde kendi kendinize yapacağınız kontrol ile meme kanserini önleyebilir veya çok gecikmeden tedaviye başvurabilirsiniz..

Kadınlarda sıklıkla görülen meme kanseri erkekleri de etkileyebilmektedir .Ayda 1 kez meme muayenesi ile erken teşhis yapmak mümkün. Özellikle kadınlarda regl başlangıcından 1 hafta sonra meme muayenesi yapılmalıdır. Yani hormon etkisinin fazla olduğu bir dönem tercih edilmemelidir. Memelerinizi sık sık inceleyin ve parmaklarınız ile meme bezlerine hassas baskılar uygulayarak kontrol edin. Elinize gelen küçüklüğü farklı kütlelerinin yer değiştirip değiştirmediğini ve sertliklerinin artıp atmadığını kontrol edin..

Yatarak muayenede ise ellerinizi göğüslerinizin altına doğru bastırarak elinize gelen sert kitlelerin büyüklüğünü kontrol edebilirsiniz. Meme başında, derisinde veya çevresinde bulunan renk değişiklikleri de meme kanseri belirtisi olabilir. Özellikle koltuk altında, meme çevresinde oluşmuş küçüklü büyüklü kitlelerin sertliğinin derecesi de meme kanseri tetikleyicisi olabiliyor. Elbette bu yöntemlerin hepsi sadece birer önlem. Eğer şüphelendiğiniz bir durum var ise mutlaka doktora danışarak meme kanseri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meme muayenesinde ayna karşısında olmanız tavsiye edilir. Ellerinizi belinize koyarak önce dik durmalısınız ve memelerinizin simetrik olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 2 meme arasında herhangi bir büyüklük fark var ve bu dikkatinizi çekiyorsa, özellikle çöküntü, deri döküntüsü, renk değişikliği, düşüklük veya sertlik durumlarında meme kanseri riski ortaya çıkabiliyor. Ardından ellerinizi yukarı kaldırarak koltuk altınızdan başlayarak aynı incelemelere devam edin.

Yatarak muayene de ise hem sağ memeye hem de sol memeye , parmak uçlarınız ile hafif baskılar uygulayın. Her 2 koltuk altında da aynı kitleler aynı sertlikler var ise çok büyük bir sorun teşkil etmez fakat tek bir koltuk altı bezinde memesinde şişkinlik veya anormal bir durum var ise bu meme kanseri belirtisi olabilir. Meme kanseri 20 yaşından itibaren tüm kadınları ve erkekleri tehdit eden bir hastalıktır. O yüzden her ay en azından evde el ile muayene ederek meme kanseri riskini önceden tespit etmiş olursunuz. Kesinleşmiş bir bilgi için ise mamografi çekinerek mutlaka bir hekime başvurunuz.