Evde Pedikür Nasıl Yapılır?

Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte açık sandaletler, terlikler ve yazlık ayakkabılar da meydana çıktı! Dolayısıyla ayaklarımızı güvenle sergilemek ve özgür bir şekilde açık ayakkabılarımızı giymek için güzel, bakımlı, pedikürlü ayaklara ihtiyaç duyuyoruz. Peki ama bakımlı, güzel ayakların sırrı nedir? Çoğu zaman dışarıda, bir güzellik merkezinde ayaklarımıza bakım yaptırmaktan çekiniriz.. Peki ev ortamında pedikürümüzü kendimiz yapabilir miyiz?

Elbette! Bu yazımızda evde pedikür yapmanın inceliklerinden bahsettik, keyifli okumalar..

İlk olarak ayaklarınızı yumuşatmak, rahatlatmak ve pediküre hazır hale getirmek için sadece ayaklarınız için kullanabileceğiniz bir kaba ihtiyacınız var.. Bu kabın içerisine;

  • Ilık su,
  • Birkaç damla esansiyel yağ ( tercihe göre lavanta, limon yağı olabilir, bu ayaklarınızı rahatlatmaya yardımcı olacak bir yağ olmalıdır)
  • Biraz duş jeli veya sabun
  • Birkaç damla da bebe yağı da ekleyebilirsiniz..

Bu karışımın içerisine ayaklarınız yaklaşık 15 dakika kaldıktan sonra yumuşayarak pediküre hazır hale gelecektir.

Yumuşayan topuklarınıza dilerseniz ponza taşı yapabilirsiniz. Fakat ponza taşının fazla bastırmadan uygulamaya dikkat edin. Aksi halde bir sonraki pediküre kadar ayak sertlikleriniz daha da artacaktır. Ayak tırnaklarınızı belirli bir seviyeye kadar kısalttıktan sonra tırnak kenarındaki etleri yumuşak bir şekilde geriye doğru itin. Ardından dilerseniz bir tırnak eti kesici makas ile, dilersiniz sert granüllü bir peeling ile tırnak etlerini giderebilirsiniz..

Ardından tırnaklarınıza, ayaklarınıza bolca nemlendirici uygulayıp bir çorap giyerek birkaç saat bekleyin. Ayaklarınız yumuşadıktan ve neme doyduktan sonra dilediğiniz renk tırnak koruyucu cilayı veya ojeyi sürerek pedikürü tamamlayabilirsiniz. Bu bakımı ayda bir gün evinizde tekrarlayarak daha bakımlı ayaklara kavuşabilirsiniz.

Böylece hem dışarıda fazla vakit kaybetmemiş olursunuz hem de evinizde kendi aletlerinizi kullanarak ayak sağlığınızı korumuş olursunuz. Ayrıca zamanla eliniz alıştıkça kendi pedikürünüzü daha profesyonel bir şekilde yapabilirsiniz. Unutmayın güzellik salonunda kullanılan birçok malzeme her müşteriye kullanıldığından dolayı eğer dışarıda, bir kuaförde veya güzellik merkezinde pedikür yaptıracaksınız mutlaka kendi malzemelerinizi götürmeyi ihmal etmeyin. Ayak sağlığınızı kaybetmemek için bu küçük ama önemli detaylara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.