Günümüzde birçok iş alanı bulunuyor. Bunlardan biri de home-office yani ev ofisi olarak geçiyor. Ev ofisinde insanlar tıpkı dışarıda çalıştıkları gibi tüm günlerini ayırıp işlerini yapıyorlar. Ev ofisinin elbette avantajları bulunuyor. Kendi evinizin konforunda ve rahatlığında işlerinizi yapmak paha biçilemez fakat dezavantajları da bulunuyor.. Aslında bu dezavantajları kişi kendi oluşturuyor evin rahatlığından ve konforundan ortaya çıkan işleri boşlama durumu, yeteri kadar sorumluluk alamamak, iş tanımını iyi yapamamak ve gününü iyi değerlendirebilmek bu sorunlardan başlıcaları. Yazımızda evini ofis olarak kullanan, işlerini evden yürütenlerin işine yarayacağını düşündüğümüz altın tavsiyelerde bulunacağız keyifli okumalar..

Ev ofisi diyoruz çünkü en azından evinizin bir bölümünü veya uygunsa bir odasını çalışma koşullarını düzenleyerek işinizi yapacağınız alana dönüştürmeniz gerekiyor. Yatağınızın üzerinde, mutfakta ya da herhangi bir yerde profesyonel bir çalışma yapmayı bekleyemezsiniz. Mutlaka küçük bir alan veya bir masa da olsa işlerinizi yapmanız için o kısmı kendinize göre düzenleyin. Burası sizin iş yeriniz olacak. Nasıl ki ofis ortamında verimliliği yükselten unsurların başında çalışma ortamı geliyorsa bu ev için de geçerli. İşe resmiyet kazandırmak için mutlaka kendinize ufak bir çalışma bölümü veya mümkünse bir oda ayarlayın.

Gününüzü aktif şekilde değerlendirmek ve birçok işe aynı anda yetişebilmek için mutlaka iş planı yapın. Bir gün içinde Sabah erkenden kalkıp kahvaltınızı yapın ve mutlaka gününüzü planladığımız şekilde devam ettirin. İşler sizin sorumluluğunuzda diye gününüzü boş şeyler ile harcarsanız yapacağınız işten geri kalacaksınız ve başarıyı asla ulaşamayacaksınız. Tıpkı başınızda patronunuz varmış gibi düşünün ve ona uygun şekilde çalışıp gereken sorumlulukları alın.

Sabah kalktınız, kahvaltınızı yaptınız. Pijamalarla işinizin başına geçmemelisiniz! Tıpkı işe gidiyormuş gibi en azından pijamalarınızı çıkartıp evin içinde giyebileceğiniz daha uygun formda kıyafetler giyin üzerinize. Bu neden mi önemli?

1.si işinize olan saygımızdan, 2.si kendinize olan saygınızdan.. Saçlarınızı güzelce toplayın veya tarayın. Elinizi yüzünüzü yıkayın ve kendinize çeki düzen vererek işin başında oturun. Bu işinize olan saygınızı ve ciddiyetinizi arttıracak önemsiz görünen ama aslında çok önemli bir ayrıntı. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde evde yapacağınız işlerin daha başarıya ulaşacağını göreceksiniz.